قیمت طلا روبه افزایش است یا کاهش

اگر بخواهیم قیمت طلا را در بازه زمانی طولانی مدت مورد بررسی قرار بدهیم، باید در ابتدا عوامل دخیل در قیمت طلا را بررسی کنیم.‌ اولین عاملی که در تعیین قیمت طلا تاثیرگذار است، کاهش نرخ بهره در آمریکا است. از زمانی که آمریکا کاهش نرخ بهره را اعلام کرده، طلا روند صعودی به خود گرفته است.

در واقع رابطه نرخ بهره در آمریکا و طلا یک رابطه معکوس است. بنابراین ما در اواخر سال ۱۴۰۲ یعنی در اسفند ماه، شاهد سیر صعودی طلا بودیم. البته این سیر صعودی ممکن است در برخی از روزها کمتر شود.

در اوایل فروردین سال ۱۴۰۳ طلا نوسانات تقریبا کمی را تجربه می‌کند و در پنجم فروردین ۱۴۰۳ قیمت جهانی آن کمی پایین‌تر خواهد بود.

با این اوصاف سوال اینجاست که شرایط بحرانی جهانی یعنی جنگ اوکراین، جنگ غزه، کاهش نرخ بهره در آمریکا و سیاست‌های داخلی چقدر بر روند افزایشی و کاهشی طلا موثر هستند؟ آیا این مسائل باعث افزایش قیمت طلا خواهند شد یا روند رشد آن را کند خواهند کرد؟ برای دریافت پاسخ این سوالات ما را تا انتها همراهی کنید.

بررسی قیمت روند طلا

همانطور که توضیح دادیم عوامل جهانی در سال جدید و در سال ۲۰۲۴ تاثیر مستقیم بر روی قیمت طلا دارند. به عبارت دیگر در سال ۱۴۰۳ علاوه بر سیاست‌ها و کنش و واکنش‌های داخلی، عوامل و سیاست‌های خارجی نیز بر قیمت طلا به صورت مستقیم تاثیرگذار هستند.

همانطور که قبلا هم گفتیم، اولین تاثیر بر قیمت طلای جهانی، کاهش نرخ بهره در آمریکا است. بنابراین قیمت روند طلا در سال جدید قطعا صعودی خواهد بود. اگرچه که این روند ممکن است در برخی از روزها کمی کاهشی و در برخی از روزها با افزایش بیشتر روبرو باشد، اما در بازه زمانی طولانی مدت قطعا این روند به صورت چشمگیری صعودی است.

علاوه بر نرخ بهره در آمریکا، ناآرامی‌های سیاسی در جهان همچون جنگ غزه و جنگ اوکراین نیز باعث افزایش نرخ جهانی طلا می‌شوند. بنابراین شما در سال پیش رو در صورت داشتن سرمایه‌های خرد، خرید طلا را در اولویت قرار بدهید.

البته این نکته را به خاطر داشته باشید که در خرید طلاهای عیار بالا، عیار پایین، سکه، نیم سکه، طلای آب شده، شمش طلا و… تمایزهایی وجود دارد. بنابراین برای اینکه مطمئن شوید چه نوع طلا سرمایه‌گذاری ایمن‌تری است، حتما تحقیقات لازم را انجام دهید تا با حباب سکه و نیم سکه مواجه نشوید. زیرا گاهی اوقات حباب نیم سکه در بازار باعث می‌شود تا خریداران نیم سکه یا سکه ضرر کنند، چرا که بازار داخلی و دخالت‌های دولت در تعیین قیمت نیم سکه و ربع سکه تاثیر زیادی دارند. سیاست‌های داخلی ممکن است باعث افزایش حباب ربع سکه یا نیم سکه شوند. لذا به شما توصیه می‌شود برای خرید طلا حتماً به این نکات دقت کنید و ایمن‌ترین طلا را برای خرید و پس‌انداز انتخاب کنید.

بررسی قیمت روند طلا

در سال ۱۴۰۳ طلا بخریم یا دلار

برخی از افراد سوال می‌پرسند که در سال ۱۴۰۳ برای سرمایه‌گذاری طلا بخریم یا دلار؟ با توجه به تمام صحبت‌های ارائه شده، هم طلا و هم دلار در سال جدید قیمت صعودی خواهند داشت. اما کدام یک از آنها افزایش قیمت بیشتری را تجربه می‌کند؟

برای جواب به این سوال باید چند نکته را مد نظر قرار بدهیم. اولین نکته دخالت‌های دولت در تنظیم نرخ ارز است. برخی مواقع سیاست‌های دولت در تنظیم نرخ ارز دخیل می‌شوند و با استفاده از منابع نفتی نرخ ارز را پایین‌تر می‌آورند، بنابراین ممکن است پیش‌بینی‌های دلاری همیشه دقیق نباشند. از طرفی دلار را نمی‌توان در طولانی مدت نگه داشت و بهتر است در پیک قیمت به فروش برسد و شما همیشه باید در حال رصد بازار باشید.

این در صورتی است که طلا در سال ۱۴۰۳ روند رشد بالاتری نسبت به دلار خواهد داشت. بنابراین توصیه ما به شما خرید طلا است. اما دقت داشته باشید که در پیک قیمت دلار؛ طلا را خریداری نکنید. زیرا قیمت طلا تا حدودی از قیمت دلار و ارز نیز تاثیر می‌پذیرد.

در سال ۱۴۰۳ طلا بخریم یا دلار

بنابراین توصیه ما این است که قیمت‌ها را رصد کنید و زمانی که بهترین قیمت طلا را در ماه مشاهده کردید خرید خود را انجام بدهید. این را نیز به خاطر داشته باشید که خرید تدریجی طلا برای شما ممکن است ایمن‌تر باشد.

و در آخر اگر به فکر حفظ دارایی‌های خود در تورم بالای کشور هستید، بهترین گزینه را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید تا از تورم عقب نمانید. در این بین با توجه به سیاست‌های داخلی و خارجی امن‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری طلا و ملک هستند، که البته ملک سرمایه‌های هنگفت‌تری می‌خواهد و بحث تخصصی‌تری دارد. بنابراین با سرمایه‌های خرد خود به راحتی می‌توانید طلا را خریداری کرده و سرمایه خود را از تورم حفظ کنید.