فارکس بهتره یا کریپتو

فارکس یکی از بازارهای معاملاتی است که امکان خرید و فروش ارزهای خارجی را به سرمایه گذاران مختلف می دهد. کریپتو یا ارز دیجیتال یکی از انواع بازارهای معاملاتی و سرمایه گذاری است که امکان خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتالی که رمزگذاری آن ها توسط سیستم های مختلف انجام می شود را به افراد می دهد. اینکه فارکس بهتر است یا کریپتو، بستگی به عوامل بسیار زیادی دارد و اهداف هر یک از افراد می تواند روی انتخاب هر کدام از آن ها اثرگذار باشد. در ادامه مقاله قصد داریم تفاوت فارکس و ارز دیجیتال را به شما توضیح دهیم.  

فارکس یا کریپتو؟ بررسی 15 تفاوت فارکس و ارز دیجیتال

فارکس بازاری برای خرید ارزهای خارجی است. به طور مثال می توانید از طریق آن دلار بفروشید و یورو بخرید یا برعکس. ولی کریپتو، بازار ارز دیجیتال است که در آن خرید و فروش ارز دیجیتال انجام می شود. هر دوی این بازارها دارای مزایا و معایب خاصی هستند و نمی توان به طور دقیق بیان کرد که کدام یک بهتر است. بهترین راه مقایسه فارکس با کریپتو است.

فارکس یا کریپتو؟ بررسی 15 تفاوت فارکس و ارز دیجیتال

تفاوت فارکس و ارز دیجیتال

با توجه به معیارهای مختلفی می توان تفاوت فارکس و ارز دیجیتال را مشخص کرد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

 • بازار فارکس چندین دهه است که در جهان شناخته شده و قدمت آن به پس از جنگ جهانی دوم باز می گردد، ولی ارز دیجیتال فقط یک دهه قدمت دارد.
 • با توجه به نوپا بودن بازار ارز دیجیتال یک کریپتو، سرمایه گذاری در آن برای برخی از افراد ریسک بالایی دارد. اما ایمنی بازار فارکس بیشتر است.
 • برای ثبت نام در ارز دیجیتال نیاز به ثبت نام در یک صرافی دارید. ولی برای ثبت نام و ورود به فارکس نیاز به یک بروکر خواهید داشت که باید در آن ثبت نام کنید. بروکر که برای ثبت نام و ورود به فارکس مورد نیاز است، حتما به صورت خارجی تعیین می شود. اما شما می توانید برای ورود به بازار ارز دیجیتال، علاوه بر صرافی های خارجی از صرافی های ایرانی نیز کمک بگیرید.
 • ارز موجود در فارکس شامل ارزهای خارجی مانند دلار، یورو و ... هستند. اما ارزهای موجود در کریپتو شامل ارزهای دیجیتال هستند که هیچ نهادی به آن ها دسترسی و مدیریت ندارد.
 • میزان تنوع ارزهای موجود در بازار فارکس و ارز دیجیتال متفاوت است. فارکس دارای ارزهای محدودی است که شامل دلار ایالت متحده، یورو، پوند انگلیس و .. هستند. اما ارز دیجیتال دارای تنوع بسیار بیشتری است و حتی تنوع آن به حدود 14 هزار ارز نیز می رسد.
 • میزان نقدینگی بازار فارکس نسبت به کریپتو بیشتر است. البته این موضوع را می توان به دلیل نوپا بودن بازار کریپتو و عدم اعتماد بسیاری از سرمایه گذاران دانست. اما در سال های اخیر رشد معاملات در ارز دیجیتال بسیار افزایش پیدا کرده است.
 • بازار ارز دیجیتال یا کریپتو نوسان بسیار زیادی دارد. به همین خاطر فرصت مناسبی را برای افرادی که می خواهند سود زیادی را در زمان کم بدست آورند، فراهم می کند. اما بازار فارکس دارای نوسانات کم است.

تفاوت فارکس و ارز دیجیتال

 • میزان ضرر در بازار فارکس به دلیل نوسان کم، کمتر است. اما به دلیل مارکتی بودن بازار ارز دیجیتال احتمال ضرر کردن شما بسیار زیاد بوده که این موضوع برای سرمایه گذاری های هنگفت دغدغه ایجاد می کند.
 • در بازار فارکس معاملات مختلف توسط بروکرها انجام می شوند. همچنین بانک های مختلف نیز در سرمایه گذاری در بازار فارکس نقش دارند. در مارکت کریپتو، تجارت با کمک صرافی های متمرکز و غیر متمرکز انجام می شود که روند آن با بروکر متفاوت است.
 • یکی از مهم ترین تفاوت های فارکس و ارز دیجیتال در زمان معامله است. برای ارز دیجیتال شما می توانید در 7 روز هفته و در هر 24 ساعت شبانه روز، معامله را انجام دهید. ولی در بازار فارکس فقط امکان انجام معامله در 5 روز و نیم هفته امکان پذیر است.
 • قانون مندی بروکرها در بازار فارکس نسبت به کریپتو بیشتر است. این یعنی اینکه قانون گذار مدام فعالیت های بروکرها و معامله گران را زیر نظر دارد تا احتمال کلاه برداری به حداقل برسد. اما در صرافی های ارز دیجیتال قانون مندی کمتری وجود دارد و نهادی روی آن تسلط ندارد.
 • عوامل تاثیرگذار روی فارکس شامل قوانین بانک های مرکزی و شاخص های اقتصادی هستند. اما عوامل تاثیرگذار روی کریپتو شامل فناوری، احساسات بازی، همه گیری و مقبولیت هستند.
 • نوع تحلیل در بازار فارکس معمولا فاندامنتال است. اما تحلیل در بازار کریپتو بیشتر با تمرکز روی تحلیل تکنیکال و سنتیمنت می باشد.
 • ریسک های بازار فارکس شامل ریسک نرخ بروکر و رویدادهای اقتصادی هستند. اما ریسک بازار کریپتو نوسان بازار، دخالت نهادهای نظارتی و مسائل امنیتی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ارز دیجیتال و نحوه سرمایه گذاری در بازارهای مختلف، سایر مقالات سایت را مطالعه فرمایید.