ارزان ترین شهر ایران برای خرید خانه

در سال‌های اخیر شاهد افزایش چشمگیر قیمت مسکن بوده‌ایم. در شرایطی که هر یک از شهرهای مختلف کشور ایران دارای قیمت بالایی برای خرید خانه هستند، بعضی از شهرها نیز به عنوان ارزان‌ترین شهر‌های ایران برای خرید خانه شناخته می شوند. در واقع نوسان قیمت ملک در برخی از شهرهای کشور ایران، بسیار بیشتر از شهرهای دیگر است، به طور مثال قیمت خرید خانه در تهران بسیار بالا است و هر زمانی که بازار دچار نوسان شود، قیمت خرید ملک در تهران بسیار افزایش پیدا می‌کند.

پس از تهران، اصفهان، مشهد، تبریز و کرج در رتبه های بعدی گران‌ترین شهرهای ایران برای خرید خانه محسوب می شوند. آیا شما هم مانند برخی از افراد به دنبال خرید خانه در شهرهای ارزان هستید و می‌خواهید بدانید که ارزان ترین شهر ایران برای خرید خانه کجاست؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ملک در شهرهای مختلف ایران و ارزان ترین شهر ایران برای خریدن خانه، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

کجای ایران مسکن زیر متری 2 میلیون تومان است؟        

احتمالا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که در کدام یک از شهر‌های ایران می‌توانید یک ملک با قیمت زیر 2 میلیون تومان خریداری کنید. در اوایل سال 1401، قیمت ملک در شهر یاسوج به عنوان ارزان ترین شهر ایران برای خرید خانه، به حدود 1 میلیون و 900 هزار تومان می رسید. البته قیمت اعلام شده، قیمت متوسط خانه در این شهر بود و در برخی از مناطق یاسوج قیمت ملک بالاتر یا پایین‌تر بود.

کجای ایران مسکن زیر متری 2 میلیون تومان است؟        

بعد از یاسوج، شهر بیرجند با متوسط قیمت فروش هر متر مربع برابر 3 میلیون و 900 هزار تومان در رتبه دوم ارزان ترین شهر ایران برای خرید خانه قرار گرفت. شهرهای دیگری از جمله ایلام، خرم آباد و یزد نیز جزء شهرهای ارزان قیمت برای خرید ملک هستند که قیمت ملک در این شهرها در سال 1401 حدود 3 میلیون و 900 هزار تومان تا 4 میلیون تومان برآورد شد.

با این حال، در شرایط کنونی و در سال 1403، قیمت ملک نه تنها در شهرهای گران، بلکه در شهر یاسوج، بیرجند، ایلام و خرم آباد نیز افزایش پیدا کرده است. به طوری که در حال حاضر ارزان ترین ملک در شهر یاسوج در ابتدای فروردین 1403 با قیمت هر متر مربع 10 میلیون تومان فروش می‌رود، همچنین میانگین قیمت ملک در شهر یاسوج در سال 1403، 20 میلیون تومان است.

بنابراین، با وجود افزایش قیمت ملک در شهرهای مختلف به ویژه شهرهای تهران و اصفهان، نباید انتظار داشته باشیم که قیمت ملک در ارزان ترین شهر ایران نیز افزایش پیدا نکند. در حال حاضر، در شهر یاسوج نیز قیمت ملک زیر 2 میلیون تومان نیست و با توجه به شرایط کنونی، بعید است که در شهرهای مختلف دیگر ایران نیز شاهد چنین قیمتی باشیم. حتی در روستاها نیز قیمت ملک به زیر 2 میلیون تومان نمی رسد.

ارزان‌ترین شهر ایران از نظر قیمت مسکن را بشناسید

اگر به دنبال سرمایه گذاری برای خرید ملک و مسکن هستید و می خواهید در ارزان ترین شهر ایران برای خرید خانه سرمایه گذاری کنید، ما به شما شهر یاسوج را پیشنهاد می کنیم. اگرچه ممکن است قیمت ملک در روستاها و شهرستان های بسیار کوچک و با امکانات محدود پایین باشد، اما باید بدانید که یاسوج به عنوان شهری که امکانات نسبتا خوبی را به شما ارائه می کند، انتخابی عالی برای خرید ملک و خانه محسوب شود.

ارزان‌ترین شهر ایران از نظر قیمت مسکن را بشناسید

اگرچه افزایش قیمت ملک در ایران، باعث افزایش قیمت مسکن در یاسوج نیز خواهد شد؛ اما این افزایش قیمت چندان به چشم نمی‌آید. در حال حاضر قیمت یک خانه در یاسوج به طور متوسط از بسیاری از شهرهای ایران با امکانات مشابه، پایین‌تر است. به طوری که مردم یاسوج می توانند با حدود قیمت هر متر مربع 10 تا 30 میلیون تومان، مسکن خریداری کنند و این موضوع خرید خانه را برای مردم یاسوج ساده‌تر کرده است. البته در حال حاضر و با توجه به نوسانات روزانه بازار مسکن، قیمت هر متر خانه در یاسوج نیز به طور دقیق مشخص نیست و ممکن است در برخی از مناطق یاسوج، قیمت ملک افزایش زیادی پیدا کند، اما در مناطق دیگر آن، شاهد افزایش قابل توجه نخواهیم بود.

پیش بینی می شود که قیمت ملک در خرداد یا اواخر اردیبهشت ماه 1403 افزایش یابد، پس اگر قصد سرمایه گذاری در یاسوج را دارید، بهتر است که قبل از افزایش قیمت، این کار را انجام دهید و ملک مورد نظر خود را خریداری نمایید.