تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار

میلگرد یکی از مصالح مهم در پروژه‌های ساختمان‌سازی است. در پروژه‌های بزرگ همیشه به تعداد بسیار زیادی میلگرد نیاز است. این نیاز در صورت بتنی بودن ساختمان، افزایش پیدا می‌کند. برای خرید میلگرد راه‌های متفاوتی پیش روی خریداران آن وجود دارد. خرید از بورس، کارخانه و بازار از روش‌های خرید میلگرد است. در تمام این روش‌ها، قیمت میلگرد با یکدیگر تفاوت دارد. در واقع تعیین قیمت روز میلگرد به پارامترهای متفاوتی بستگی دارد. قیمت میلگرد در بورس مستقیماً از طرف کارخانه اعلام می‌شود. به همین سبب به صورت کلی می‌توان گفت که قیمت میلگرد در بورس از بازار کمتر است. دلیل دیگر این امر این است که در بازار قیمت را دلالان تعیین می‌کنند. البته باز هم هر شرکت و کارخانه‌ای قیمت خودش را دارد. به همین سبب در ادامه‌ی این مطلب به بررسی تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار چقدر است؟

به‌صورت کلی قیمت میلگرد در بازار بیشتر از بورس است. البته این تعیین قیمت، در هر دو، بسته به عرضه و تقاضای مشتریان دارد. به همین دلیل معمولاً قیمت آن به‌صورت لحظه‌ای و روزانه اعلام می‌شود. بیشترین سهم میلگرد در بازار بورس، به کارخانه‌هایی که رتبه‌های برتر در ایران و جهان دارند، تعلق دارد. تفاوت بازار در این است که واسطه‌ها و دلالان وارد آن شده‌اند. به همین سبب قیمت بیشتر می‌شود.

در تعیین قیمت میلگرد سه پارامتر یعنی برند، سایز و گرید مؤثرند. به‌عنوان مثال بهای میلگرد سایز 8 با سایز 12 آن متفاوت است. تفاوت در گریدهای میلگرد یعنی  A1، A2  و A3 موجب قیمت‌گذاری متفاوت برای میلگرد می‌شوند. به این دلیل است که میزان انعطاف‌پذیری، نوع آج و مقاومت هر کدام با یکدیگر تفاوت دارد.

البته خرید مستقیم میلگرد از کارخانه، تنها از راه بورس کالا امکان‌پذیر است. خرید از بورس هم شرایط ویژه‌ای دارد.

تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار چقدر است؟

چگونه میلگرد از بورس بخریم؟

خرید قطعات فولادی مانند میلگرد و آهن در بورس، قوانین و محدودیت‌های خاصی دارد. این نکته هم قابل‌ توجه است که در این بازار مقدار عرضه و تقاضا، مشخص‌کننده قیمت کالا است. به همین سبب می‌توان معاملات مطمئنی را انجام داد.

شرطی اساسی برای خرید میلگرد از بورس، مشخص‌بودن میزان و حجم خرید محصول موردنظر است. به‌صورت کلی حداقل خرید میلگرد در بورس کالا برای اشخاص حقیقی، 20 تن است. برای خرید میلگرد در بورس کالا، لازم است مراحل زیر طی شود:

  • انتخاب کارگزار مناسب

برای خرید میلگرد در اولین گام، به‌عنوان یک شخص حقوقی و یا حقیقی برای انجام معاملات خود، باید یکی از کارگزاران مورد تأیید سازمان بورس اوراق بهادار را انتخاب نمایید. این انتخاب به این دلیل است که کارگزار مناسب تمامی امور مربوط به ارائه‌ی سفارش و خریدوفروش سهام را برای شما انجام می‌دهد.

  • دریافت کد مشتری

پس از انتخاب کارگزاری، برای حضور در سازمان بورس، نیاز به کد مشتری است. این کد را باید از طریق بورس کالا و کارگزاری دریافت کنید.

  • فرم درخواست خرید

برای هر بار خرید، باید یک فرم سفارش شامل اطلاعاتی مانند نوع کالا، نام تولیدکننده و حداکثر مقدار قیمت خرید را تعیین کنید. پس از آن فرم را تکمیل کرده و تحویل کارگزار دهید.

چگونه میلگرد از بورس بخریم؟

  • بررسی امکان خرید

پس از تکمیل فرم، کارگزار امکان خرید شما را بررسی می‌کند. کارگزاری در برخی موارد می‌تواند برای عرضه‌ی کالا با تولیدکننده رایزنی‌هایی را انجام دهد.

  • خرید کالا

در این مرحله با توجه‌ به روند خرید کالا در بورس، کارگزار طبق قیمت فولاد عرضه‌ شده بر روی تابلوی نمایش در بورس، با دیگر کارگزاران رقابت می‌کند. این رقابت بر اساس نوع درخواست خریدار در میزان، نوع، تعداد و مبلغ میلگرد است.

  • کسر کارمزدهای کارگزاری

پس از خریداری میلگرد، تمامی اطلاعات کالا از جمله حق‌الزحمه‌ی کارگزاری و عوارض بورس توسط کارگزار تنظیم و برای خریدار ارسال می‌شود. خریدار فرصت دارد باقیمانده مبلغ را، تا ساعت 10 صبح روز سوم کاری به‌ حساب بورس مدرج شده واریز و فیش بانکی را به کارگزاری تحویل دهد.

میلگرد در بازارهای متفاوت، دارای قیمت‌های مختلفی است. قیمت میلگرد از بورس تا بازار آزاد بسیار متفاوت است. دلیل این تفاوت قیمت را می‌توان خرید مستقیم از کارانه توسط بورس دانست. از طرفی در بازار آزاد، دست دلالان و واسطه‌ها در کار است. به همین سبب معمولاً تفاوت قیمت فاحشی در بورس و بازار آزاد در قیمت میلگرد وجود دارد.