صفر تا 100 آموزش ایچیموکو و استراتژی های مهم و اندیکاتور در نکوموکو

ایچیموکو (Ichimoku) یکی از ابزارهای تجزیه و تحلیل در بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری است که برای پیش‌بینی دقیق‌تر روند حرکت بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد ایچیموکو در تحلیل تکنیکال بسیار گسترده است و تریدرها درک آن را با سیگنال‌های خرید و فروش کاملا تعریف شده، آسان می‌دانند. در این مطلب با صفر تا 100 آموزش ایچیموکو و استراتژی های مهم آن آشنا خواهیم شد.

آموزش اندیکاتور ایچیموکو

ابر ایچیموکو به عنوان ساختار کلیدی این ابزار دارای 5 خط است که دو خط آن تحت نام Ichimoku cloud شناخته می‌شوند. این خطوط شامل میانگین 9 دوره‌ای، میانگین 26 دوره‌ای، میانگینی از دو میانگین مطرح شده، میانگین 52 دوره‌ای و خطی با تاخیر از قیمت‌های بسته شده هستند. معامله‌گران می‌توانند با مشاهده این اندیکاتور در لحظه متوجه روند صعودی یا نزولی بازار شده و از این اطلاعات برای بهبود تصمیمات معاملاتی خود بهره ببرند. در ادامه این بخش با اجزای اندیکاتور ایچیموکو آشنا می‌شوید.

 • خط تنکانسن (Tenkan Sen)

برای محاسبه تنکانسن برای 9 دوره اخیر باید از فرمول زیر استفاده کنید. در واقع خط تبدیل، میانگین بالاترین بالا و کمترین پایین در 9 دوره گذشته را نشان می‌دهد. 

تنکان= (بیشترین قیمت بالای 9 دوره گذشته+ کمترین قیمت پایین 9 دوره گذشته)/ 2.

تنکانسن لاینی مهم در تحلیل تکنیکال است که تحت عنوان خط سیگنال و خط حمایت/ مقاومت جزئی استفاده می‌شود. اگر این لاین به سمت بالا حرکت کند، روند صعودی بازار را نشان می‌دهد، در صورتی که حرکت آن به سمت پایین نشان‌دهنده روند نزولی بازار است، همچنین اگر تنکانسن به صورت افقی حرکت کند، به معنی وجود نوسان در بازار است.  

 • خط کیجونسن (Kijun Sen)

خط پایه کیجونسن به صورت یک خط میانی از تحلیل گرافیکی نمودار قیمت به دست می‌آید. برای محاسبه کیجونسن در طول 26 دوره گذشته باید از فرمول زیر استفاده کرد:

کیجون= (پایین‌ترین قیمت 26 دوره اخیر+ بیشترین قیمت 26 دوره اخیر)/ 2.

خط پایه به عنوان تایید برای اعتبارسنجی شاخص‌های دیگری از جمله گوجی، تنکانسن و همچنین یک خط حمایت/ مقاومت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ضمن، کیجونسن به عنوان لاین توقف دنباله‌دار نیز به کار می‌رود. اگر قیمت بالاتر از خط پایه قرار بگیرد، احتمال ادامه‌دار بودن روند صعودی وجود دارد. اما در صورتی که قیمت زیر کیجونسن باشد، به معنی نزولی بودن روند بازار است.

 • دهانه سنکو A

دهانه سنکو A یک شاخص در نمودار ابر کومو است که از ترکیب دو خط تنکانسن و کیجونسن برای 26 دوره قبل محاسبه می‌شود. اگر قیمت بالاتر از دهانه سنکو A باشد، لاین بالا نقش اولین سطح حمایت و خط پایین نقش سطح حمایت دوم را بازی می‌کند. در صورتی که قیمت پایین‌تر از دهانه سنکو A باشد، لاین پایین و بالا به ترتیب اولین و دومین سطح مقاومت را نشان می‌دهند.

 • دهانه سنکو B

دهانه سنکو B به میانگین بالاترین بالا و کمترین پایین برای 52 دوره گذشته اشاره دارد و در تایم فریم 26 روزه نمایش داده می‌شود. اگر قیمت بالاتر از این دهانه قرار بگیرد، لاین بالا حکم اولین سطح مقاومت و لاین پایین حکم سطح مقاومت دوم را دارد. این حالت روند صعودی بازار را نشان می‌دهد. در صورتی که قیمت پایین‌تر از دهانه سنکو B به معنای سطح اول مقاومت بودن لاین پایین و سطح دوم مقاومت بودن لاین بالا است. این حالت یعنی بازار به سمت نزول خواهد رفت.

 • کومو یا ابر

به فضای بین دهانه سنکو A و دهانه سنکو B کومو یا ابر گفته می‌شود که لبه‌های آن نقاط پشتیبانی و مقاومت فعلی و بالقوه آتی را نشان می‌دهند. شکل و ارتفاع ابر کومو به تغییرات قیمت بستگی دارد و این ارتفاع نوسانات قیمت را مشخص می‌سازد.

اگر دهانه سنکو A بالاتر از دهانه سنکو B باشد، یعنی بازارها صعودی هستند، اما در صورتی که برعکس این اتفاق رخ دهد، نشان‌دهنده نزولی بودن بازار است. قدرت ابر علاوه بر ضخامت به زاویه آن نیز بستگی دارد. حرکت به سمت بالا به معنای صعودی و حرکت به سمت پایین به معنی حرکت نزولی بازار است. ابر قرار گرفته در پشت قیمت نیز با نام سایه کومو شناخته می‌شود.

 • دهانه چیکو

دهانه چیکو به خط تاخیری معروف است. در صورتی که این خط از پایین به بالا از قیمت عبور کند، سیگنال خرید را ارائه می‌دهد، اما در صورتی که لاین از بالا به پایین از قیمت عبور نماید، نشان‌دهنده سیگنال فروش است. قیمت بسته شدن فعلی توسط این لاین، قیمت 26 روز گذشته را مشخص می‌سازد.  

آموزش اندیکاتور ایچیموکو

استراتژی های مهم در اندیکاتور ایچیموکو

برخی از مهمترین و رایج‌ترین استراتژی‌های مورد استفاده در اندیکاتور ایچیموکو در ادامه شرح داده شده است.

 • استراتژی شکست کومو

در این استراتژی موقعیت خرید هنگامی ایجاد خواهد شد که قیمت در منطقه‌ای بالاتر از ابر کومو شکسته و بسته شود. اگر قیمت در زیر ابر کومو شکسته و بسته گردد، موقعیت فروش مهیا شده است.  

 • استراتژی بازگشت کومو

در استراتژی بازگشت یا اصلاحی کومو موقعیت‌های خرید یا فروش بسته به نوسانات روند ابر شناسایی می‌شوند. در موقعیت خرید، دهانه سنکو A با حرکت به سمت بالا از دهانه سنکو B عبور می‌کند. در حالی که برای موقعیت فروش، دهانه سنکو A با حرکت به طرف پایین از دهانه سنکو B می‌گذرد. 

 • استراتژی شکست چیکو

بر طبق این استراتژی، هنگامی که دهانه چیکو از روند قیمت عبور کرده و قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت 26 روز اخیر باشد، زمان خرید سهام فرا رسیده است. اگر خط چیکو بالاتر از قیمت 26 روزه بسته شده و قیمت فعلی بالاتر از کومو باشد، سیگنال صعودی قوی دارید، اما قرارگیری خط چیکو بالاتر از قیمت 26 روزه و همچنین قیمت فعلی پایین‌تر از ابر نشان‌دهنده سیگنال صعودی ضعیف است.

 • استراتژی تقاطع تنکانسن/ کیجونسن

در این بخش از آموزش ایچیموکو و استراتژی های مهم آن به تقاطع تنکانسن/ کیجونسن می‌رسیم. اثربخشی این استراتژی به موقعیت آن نسبت به ابر کومو بستگی دارد.

 1. سیگنال صعودی قوی: عبور لاین تنکانسن از بالای ابر کومو.
 2. سیگنال صعودی ضعیف: عبور تنکانسن از زیر ابر کومو.
 3. سیگنال صعودی خنثی: عبور خط تنکانسن از وسط کومو.

لازم به ذکر است که الگوی مطرح شده در یک تقاطع نزولی نیز اتفاق می‌افتد و تریدر باید به عبور تنکانسن از کیجونسن به سمت پایین توجه داشته باشد.

استراتژی های مهم در اندیکاتور ایچیموکو

صفر تا 100 آموزش ایچیموکو در نکوموکو

اگر به آموزش ایچیموکو پیشرفته علاقه دارید، به وب‌سایت nekoumoku مراجعه بفرمایید. آکادمی نکوموکو با بهره‌گیری از افراد متخصص، دوره‌های آموزشی متعددی را در حوزه ترید و سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی داخلی و خارجی برگزار می‌کند. همچنین کارشناسان این آکادمی به معامله‌گران کمک خواهند کرد که با اتخاذ رویکردهای مدیریتی مناسب، بیشترین سودآوری را در معاملات خود داشته باشند.