جدول قیمت دلار در 10 سال اخیر

قیمت دلار در ۱۰ سال اخیر، با تاثیرپذیری از فاکتورها و مسائل داخلی و بین‌المللی متفاوت، دچار نوسانات بسیار زیادی شده است. در واقع، ما در سال‌های اخیر یعنی در سه سال گذشته، شاهد افزایش بسیار هیجانی و چشمگیر دلار بودیم. اوج نابسامانی‌های دلار نیز در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ مشاهده می‌شود.

قیمت دلار متاثر از فاکتورهای مختلفی است، که اصلی‌ترین آن‌ها شامل سیاست‌های تنش‌زای داخلی و خارجی، روابط متزلزل ایران با کشورهای غربی و اروپایی، تحریم‌های شدید در سال‌های اخیر و کاهش میزان فروش محصولات نفتی بوده هستند. وابسته بودن صنعت کشور به واردات مواد خام و وجود دلالان داخلی نیز در این زمینه بی‌تاثیر نیستند.

تمام این عوامل باعث شده‌اند تا قیمت دلار سال به سال افزایش پیدا کند. در سال‌های اخیر نیز به دلیل تنگ‌تر شدن دایره تحریم‌ها و افزایش تنش‌های سیاسی در منطقه، ما شاهد افزایش صعودی قیمت دلار با شیب بسیار بالا بودیم.

بررسی جدول قیمت دلار در ۱۰ سال اخیر

بررسی قیمت دلار با کمک جدول‌ها و نمودارهای خطی و میله‌ای، باعث می‌شود تا ما دید روشن‌تری نسبت به آن داشته باشیم و عوامل رشد قیمت دلار را بیشتر بشناسیم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال دلار از روی این نمودارها و جدول‌ها، باعث می‌شود تا بتوانیم به صورت تقریبی، روند افزایش قیمت آن را حدس بزنیم؛ ضمن این که در زمینه خرید و فروش و معادلات و معاملات خود، تا حدی قیمت آن را پیش‌بینی می‌کنیم. در ادامه، جدول تغییرات آخرین نرخ ارز در ده سال گذشته را مشاهده کنید.

1393

1394

1395

1396

1397

1398

1399

1400

1401

1402

8000

8500

8700

9200

10000

12000

22000

28000

32000

59000

نمودار قیمت دلار در ۱۰ سال گذشته

ما در این قسمت، نمودار خطی افزایش میانگین قیمت دلار در ۱۰ سال گذشته را برای شما ترسیم کرده‌ایم. همان‌طور که می‌بینید در سال ۱۳۹۲، دلار تقریبا جهش رو به بالا داشته است و به صورت روزانه رشد کرد. از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۶، اتفاقات سیاسی جدیدی در منطقه و در کشور رخ داد و همین مساله نیز باعث رشد روزانه دلار شد.

اگر چه که در این سال‌ها، نرخ دلار افزایش پیدا کرد، اما اگر بخواهیم نرخ دلار را با نرخ تورم تطبیق دهیم، می‌توانیم به یک تعادل نسبی برسیم. چرا که در این سال‌ها، با وجود افزایش نرخ دلار، نرخ تورم تا حدودی کنترل شده بود و وضعیت معیشتی و معاملاتی مردم تا حدودی رضایت بخش بود.

اما از سال ۱۳۹۶ تا به امروز، که ۱۴۰۲ را پشت سر گذاشته‌ایم، رشد دلار به صورت افسار گسیخته‌ای رو به افزایش گذاشت. به‌خصوص این افزایش رشد، در سال اخیر بسیار مشهود بود؛ به طوری که کسب و کارهای دلاری خرد، از تورم دلار جا ماندند و متحمل ضررهای سنگینی شدند.

از آن جایی که بسیاری از مواد خام صنایع مختلف کشور وارداتی هستند، قیمت محصولات از جمله خودرو، لوازم خانگی و حتی بسیاری از خوراکی‌ها نیز با افزایش چشمگیری روبرو شد. همین مساله نیز باعث شد تا افزایش نرخ ارز در این سال، تاثیر مستقیمی بر سخت شدن معیشت مردم و گرانی‌های افسارگسیخته داشته باشد. در ادامه، نگاهی گذرا به پیش بینی قیمت دلار در ۱۰ سال آینده نیز خواهیم داشت.

پیش‌بینی قیمت دلار در ۱۰ سال آینده

پیش‌بینی قیمت دلار در ۱۰ سال آینده

با توجه به روش‌های پیش‌بینی دلار، یعنی روش‌های فاندامنتال و تکنیکال، تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت دلار در ۱۰ سال آینده، دقیقا شبیه به سال‌های ۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ روند افزایشی در پیش خواهد داشت.

برخی از افراد معتقدند که تا اواخر سال ۱۴۰۳، ممکن است قیمت دلار به بالای هشتاد هزار تومان نیز برسد! اما نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است، انعطاف دولت در برابر مسائل سیاسی خارجی است. در صورتی که دولت کنونی، در برابر مسائل سیاسی نرمش بیشتری نشان بدهد، و تنش‌های سیاسی با دولت‌های غربی از بین بروند، امکان متعادل‌تر شدن قیمت دلار وجود خواهد داشت. در غیر این صورت، عوامل مختلف اقتصادی همچون کسری بودجه، نرخ تورم بسیار بالا، مسائل سیاسی و تحریم‌های شدید، باعث افزایش روز افزون نرخ دلار خواهند شد. در حال حاضر نیز پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند، که قیمت دلار تا اواخر شهریور ماه سال جاری، تا مرز هفتاد هزار تومان برسد.

سخن پایانی اینکه شما با توجه به تحلیل‌ها و نمودارهای دلار در ۱۰ سال گذشته، تا حدودی می‌توانید نرخ آن را در آینده پیش‌بینی کنید. در صورتی که قصد انجام معاملات دلاری دارید، و یا اینکه نرخ دلار برای شما اهمیت دارد، بهتر است حتما با کارشناسان اقتصادی در این زمینه مشورت کنید، تا در نابسامانی‌های سال جدید ضرری متحمل نشوید.