قیمت دلار هرات و سلیمانیه

وجود تحریم‌های دلاری از سمت دولت‌های غربی و اروپایی علیه ایران، باعث شده‌اند تا کشور ما نتواند معاملات دلاری خود را به صورت مستقیم از طریق کانال‌های ارتباطی خارجی انجام دهد. به همین جهت نیز بعضی از کشورهای خارجی به عنوان یک کانال برای انتقال دلار به ایران عمل می‌کنند.

در حال حاضر کانال‌های نقل و انتقال دلار به ایران هرات و سلیمانیه هستند. بنابراین انتقال دلار به ایران از طریق هرات افغانستان و سلیمانیه عراق انجام می‌شود. در این بین هرات یکی از مهم‌ترین منابع ارزی ایران است و روند کاهشی و افزایشی نرخ ارز در آن باعث می‌شود تا نرخ ارز در کشور نیز تغییر کند.

نرخ دلار هرات همیشه حدود ۱۰۰۰ الی ۲۰۰۰ تومان گرانتر از نرخ دلار در ایران است. در ادامه لیست قیمت هفته اخیر دلار هرات و سلیمانیه را با هم بررسی می‌کنیم.

لیست قیمت هفته اخیر دلار هرات وسلیمانیه

در هفته اخیر قیمت دلار در هرات و سلیمانیه روند عمدتا کاهشی در پیش گرفته است. قیمت روز دلار هرات در 22 خرداد ماه ۱۴۰۳ برابر با 589700 تومان بود. البته این نرخ در برابر نرخ روز گذشته حدود 2 دهم درصد کاهش داشته است. لیست قیمت هفته اخیر دلار هرات به شرح زیر است. لیست زیر به ترتیب نرخ دلار هرات را از امروز یعنی 22 خرداد ماه تا به مدت ۷ روز در گذشته نمایش می‌دهد.  

دلار هرات در 22 خرداد برابر با 589700

دلار هرات در 21 خرداد برابر با 589,800

دلار هرات در 20 خرداد برابر با 592,100

دلار هرات در 19 خرداد برابر با 593,600

دلار هرات در 18 خرداد برابر با 593,500

دلار هرات در 17 خرداد برابر با 589,400

دلار هرات در 16 خرداد برابر با 588,400

بنابراین با این اوصاف مشاهده کردیم که نرخ دلار هرات در ۷ روز گذشته روند نسبتا ثابت و بعضا کاهشی در پیش گرفته بود. اما آیا این روند همچنان در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت یا نرخ دلار در همین کانال بسته خواهد شد؟ تحلیلگران اقتصادی بر این باور هستند که قیمت دلار در آینده به شدت بستگی به فاکتورهای سیاسی در منطقه دارد. به عنوان مثال حملات اسرائیل به مرز لبنان یکی از عوامل موثر بر قیمت دلار است که نمی‌توان آن را به صورت دقیق پیش‌بینی نمود.

از طرفی در داخل کشور استفاده از منابع نفتی برای سرکوب نرخ ارز و دستوری شدن آن نیز به چشم می‌خورد. همین مسئله نیز می‌تواند باعث برهم خوردن توازن و تعادل رشد ارز در کشور شود. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر به صورت دستوری و با استفاده از منابع نفتی قیمت ارز در کشور کنترل شود، قطعا پس از چند هفته و یا به صورت خیلی خوشبینانه بعد از یک یا دو ماه این کنترل اثر خود را از دست خواهد داد و قیمت دلار به شکل افسارگسیخته ای رو به افزایش خواهد گذاشت.

لیست قیمت هفته اخیر دلار هرات وسلیمانیه

قیمت دلار هرات و سلیمانیه چه میزان بر نرخ دلار ایران تاثیرگذار است

همانطور که گفتیم تاثیرگذاری قیمت دلار هرات و سلیمانیه بر نرخ ارز ایران حدود ۱۰۰۰ الی ۲۰۰۰ تومان است. اما این مبلغ بسته به سیاست‌های داخلی و خارجی ممکن است کمی تغییر کند. به عنوان مثال اگر در داخل کشور به صورت دستوری نرخ ارز کنترل شود ممکن است ما شاهد تفاوت قیمت در نرخ دلار هرات و ایران نباشیم.

قیمت دلار هرات و سلیمانیه چه میزان بر نرخ دلار ایران تاثیرگذار است

همچنین در صورتی که ناآرامی‌هایی در افغانستان به وجود بیاید، امکان افزایش نرخ ارز در این کشور نیز وجود دارد، که باعث به وجود آمدن شکاف قیمتی بین دلار هرات و ایران خواهد شد. بنابراین اگرچه استعلام قیمت دلار در سلیمانیه و عراق می‌تواند در زمینه حدس زدن نرخ دلار در کشورمان بسیار کمک کننده باشد، اما برای سیگنال گیری فقط به این نکته اکتفا نکنید، زیرا برخی مواقع ممکن است این توازن قیمت بر هم بخورد. اما به صورت کلی اگر اتفاق خاصی پیش نیاید، شما می‌توانید با تکیه بر نرخ ارز در هرات، نرخ آن را در کشور خودمان نیز حدس بزنید. به عنوان مثال اگر در یک یا چند روز اخیر دلار در هرات روند صعودی داشته باشد، قطعا این روند صعودی در کشور خودمان تا یک هفته یا ۱۰ روز آینده نیز مشاهده خواهد شد. این در صورتی است که اگر شما یک نرخ ثابت و بدون افزایش در هرات مشاهده کنید، احتمال آن زیاد است که در کشور خودمان نیز ما با ثبات قیمت دلار و یا حتی در برخی موارد با کاهش جزئی آن روبرو شویم.