سکه دولتی از کجا بخریم؟

امروزه سکه دولتی علاقه‌مندان مخصوص به خودش را دارد. خرید سکه دولتی با اهداف متفاوتی انجام می‌شود. در واقع بسیاری از کشورها ضرابخانه‌های دولتی دارند که سکه‌ی دولتی را تولید می‌کنند. سکه دولتی را معمولا از بانک مرکزی خریداری می‌کنند. نشانی سایت مربوطه برای خرید سکه دولتی market.ice.ir است. در واقع این سایت‌ زیر مجموعه برای سامانه مرکز تبادل طلا و ارز است. لازم به ذکر است که این سامانه به طور مستقیم زیر نظر بانک مرکزی، فعالیت‌های خود را پیش می‌برد. از دلایلی که باعث شده است که دولت اقدام به فروش سکه‌های دولتی در بازار را انجام بدهد، اول ممانعت از افزایش قیمت سکه در بازار است و دوم ممانعت از تشکیل حباب‌های به وجود آمده.

خرید سکه از بانک مرکزی-ثبت نام ربع سکه دولتی با کارت ملی

به طور معمول خرید سکه از بازار‌های دولتی از طریق حراجی است که نیاز به ثبت نام در سایت مارکت دارد. متقاضیان دریافت سکه‌های دولتی، باید در سامانه معاملات، مربوط به طلای مرکز مبادله ایران مشخصات خود را وارد کنند. همچنین آن‌ها باید در ساعات مربوط به زمان حراج، نسبت به ثبت سفارشات خود اقدام کنند. با توجه به آنکه خرید از طریق حراجی صورت می‌گیرد، شما باید این را در نظر داشته باشید که خرید سکه دولتی هزینه ثابت و مشخصی ندارد. در این خصوص شما می‌توانید قیمت پیشنهادی خود را در سامانه ثبت نمایید و بهای آن را بر اساس هزینه‌ای که قبلا ثبت کرده‌اید، پرداخت کنید. البته بعد از برنده شدن در حراجی، قیمت سکه تثبیت شده و مبنای پرداخت شما قیمت ثبت شده نهایی بعد از حراج می‌باشد.

خرید سکه از بانک مرکزی-ثبت نام ربع سکه دولتی با کارت ملی

اهداف خرید سکه دولتی

خرید سکه دولتی برای اهداف متفاوتی دنبال می‌شود که می‌توان از آن‌ها به موارد مختلفی اشاره کرد. اولین مورد پس‌انداز است، امروزه همه به دنبال یک راه مطمئن برای ذخیره پول‌های خود هستند و راه‌های زیادی را امتحان می‌کنند که یکی از آن‌ها خرید سکه دولتی است. با این شیوه ارزش پول شما حفظ می‌شود. با توجه به نوسانات بازاری که در سال‌های اخیر مشاهده کردیم به ندرت شاهد رکود نرخ سکه‌های طلا بودیم.

با توجه به ارزشی که سکه دارد علاوه بر مردم عادی، بانک‌ها نیز برای حفظ نقدینگی و ارزش پول خود از خرید سکه برای پیش برد اهداف خود استفاده می‌کنند. دومین مورد سرمایه گذاری است، سکه یا طلا یکی دیگر از سرمایه گذاری‌های مهم است. با توجه به بهای سکه، این مورد طرفداران خاص خود را دارد. این کالا خطر ریسک پایینی دارد و با توجه به خاصیت نقدینگی بالا، نسبت به سرمایه گذاری‌های دیگر مثل خرید آپارتمان و یا ملک، مزیت بیشتری دارد. در واقع می‌توان در هر زمانی که مورد نیاز است، آن‌ها را مورد استفاده قرار داد.

از دیگر کاربردهای آن می‌توان به هدیه دادن اشاره کرد که در عید نوروز نیز بسیار هدیه قابل توجهی است. حتی یک گزینه عالی به عنوان پرداخت عیدی یا تشویقی به کارمندان است. پرداخت مهریه نیز از دیگرگزینه های مورد استفاده برای خرید سکه‌های دولتی است.   

اهداف خرید سکه دولتی

مزیت‌های خرید سکه دولتی

سکه‌های دولتی دارای شکل زیبا و دلنشینی هستند. برخی از افراد علاقه دارند یک کلکسیون زیبا از سکه‌های زیبا تهیه کنند. این سکه‌ها خرید و فروش آسانی دارند، چون در بین مردم پذیرفته شده‌اند و همچنین دارای مقبولیت بالایی هستند. سکه‌های دولتی معمولا از فلزاتی با کیفیت مناسب و همچنین خالص تهیه شده‌اند که ارزش خود را در طی زمان حفظ کرده‌اند. علی‌رغم ارزهای دیگر مثل ارزهای دولتی یا هر نوع دارایی مالی که می‌تواند تحت تأثیر تورم قرار بگیرد، سکه‌های دولتی در دوران تورم و مشکلات اقتصادی، توانسته‌اند به خوبی ارزش خود را حفظ کنند.

برای خرید سکه، شما باید بالای 18 سال سن داشته باشید و علاوه بر حقیقی بودن شخصیت، تابعیت ایرانی داشته باشید. برای مبادله سکه‌ها حتما باید در سامانه ذکر شده، احراز هویت صورت بگیرد که برای این کار به یک عکس با کیفیت مناسب؛ نور کافی و واضح، نیاز است. در این راستا باید مدارک مورد نیاز مانند کارت ملی، شناسنامه، مشخصات کامل محل زندگی و... نیز در دسترس باشد. نشان دادن تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌ها نیز امری ضروری است که از ابتدا باید آن را در نظر بگیرید.

به طور کلی استفاده از سکه‌های دولتی دارای مزیت‌هایی هستند که شما می‌توانید با توجه به اهداف و قیمت بازار اکنون، از آن‌ها استفاده کنید.