اختلاف قیمت دلار هرات با تهران

احتمالا شما هم برای استعلام قیمت دلار به کرات با عبارت قیمت دلار هرات روبرو شده‌اید، اما آیا ربط قیمت دلار هرات با دلار تهران را می‌دانید؟ آیا می‌دانید چرا صرافی‌ها در ابتدای صبح، قیمت دلار هرات را جویا می شوند؟ آیا می‌دانید چرا نوسان گیرها و موج سوارهای بازار در روز قبل از معامله حتما در مورد قیمت دلار هرات پرس و جو می‌کنند؟ آیا از اختلاف قیمت دلار هرات با تهران باخبرید؟

برای پاسخ به این سوال‌ها، در ابتدا دلیل تاثیرگذاری نرخ دلار هرات به دلار ایران را بررسی می‌کنیم. از آنجایی که کشور ما یک کشور تحریم شده است، کانال‌های ورود دلار به کشور، شهرهای هرات افغانستان و سلیمانیه عراق هستند. به همین جهت نیز نرخ دلار در این شهرها تا حدودی مشخص کننده نرخ دلار در کشور ما خواهد بود. در ادامه با ما همراه باشید تا این اختلاف قیمت را بیشتر بررسی کنیم.

آیا دلار هرات و تهران اختلافی دارد؟

همانطور که گفتیم دروازه ارتباطی مبادله دلار بین کشور ما و دیگر کشورها، شهرهای هرات و سلیمانیه هستند. فاصله بین این شهرها تا تهران باعث می‌شود تا دلار در این شهرها و تهران اختلاف جزئی داشته باشد.

در واقع اغلب اوقات تفاوت قیمت دلار در این شهر‌ها و تهران بین ۵۰۰ تومان تا ۱۰۰۰ تومان متفاوت است. اغلب دلار هرات هزار تومان ارزان‌تر از دلار تهران است. به همین جهت نیز نوسان گیرها و صرافی‌ها برای مبادله دلار در شب قبل یا ابتدای صبح قیمت دلار هرات را پرس و جو می‌کنند. دلار هرات می‌تواند یک سیگنال خوب برای تعیین قیمت دلار در تهران باشد. اما آیا همیشه این ترفند می‌تواند پاسخگوی سیگنال‌گیری و نوسان‌گیری از دلار باشد یا خیر؟ در واقع در این زمینه استثناهایی نیز وجود دارد که در ادامه بیشتر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

آیا دلارهرات و تهران اختلافی دارد؟

رابطه نرخ دلار در ایران با هرات

همانطور که گفتیم رابطه نرخ دلار در ایران با هرات یک رابطه مشخص است و در شهر هرات دلار ارزان‌تر از ایران بوده، و زمانی که دلار به ایران برسد قیمت آن حدود ۱۰۰۰ تومان افزایش پیدا می‌کند. اما گاهی اوقات این تفاوت نرخ به حد صفر می‌رسد. زمانی که دولت به صورت دستوری دلار را پایین می‌آورد ممکن است که این اختلاف قیمت از بین برود. بنابراین اگر به دنبال نوسان‌گیری هستید بهتر است در ابتدا همه چیز را در مورد قیمت‌های دستوری در کشور مورد بررسی قرار دهید.

بنابراین در معاملات، استعلام قیمت دلار در سلیمانیه و هرات تا حدودی می‌تواند کمک کننده باشد و به شما در پیش بینی قیمت دلار در تهران و ایران کمک کند، اما حتما استثناها را در نظر بگیرید. زیرا قیمت‌های دستوری و کنترل شده دولت ممکن است این توازن را به هم بزند.