مقایسه بازدهی بازارها در 5 سال گذشته

هنگامی که تصمیم به حفظ ارزش سرمایه خود در کنار کسب سود مناسب می‌گیرید، اهمیت سرمایه‌گذاری بیش از پیش برای شما مشخص می‌شود. برای کسب سود راه و روش‌های مختلفی وجود دارد. برای مثال شما می‌توانید سرمایه خود را به طلا تبدیل کرده یا ملک بخرید. همچنین می‌توانید سرمایه‌گذاری در بورس را به جای خرید ارز انتخاب کنید یا سبدی متنوع از دارایی‌ها را تشکیل دهید. در ادامه قصد مقایسه بازدهی بازارها در 5 سال گذشته را داریم، پس با ما همراه باشید.

رفتار 5 ساله تورم و بازارها طلا، بورس و زمین

برای اینکه یک سرمایه‌گذاری مطمئن داشته باشید، لازم است که با ویژگی‌ها و موارد تاثیرگذار بر هر بازار آشنایی کامل داشته باشید. بدین ترتیب می‌توانید در شرایط گوناگون، تصمیم درست و منطقی بگیرید. در ادامه رفتار 5 ساله بازارهای طلا، بورس و زمین را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

بازار مسکن و زمین

به طور کلی، بازار املاک و مستغلات گزینه‌ای مناسب برای کسب سود و حفظ ارزش سرمایه افراد به حساب می‌آید. شما می‌توانید در این حوزه به شیوه‌های مختلف مانند خرید و فروش زمین و خانه، ساخت‌وساز، خرید بناهای کلنگی، مشارکت در ساخت و غیره سرمایه‌گذاری کنید. نکته قابل توجه درباره بازار ملک این است که برخلاف سایر دارایی‌ها مانند ارز، طلا و غیره ریسک امنیتی کمتری دارد. همچنین کم ریسک بودن را می‌توان از مزایای سرمایه‌گذاری در حوزه زمین و مسکن دانست. نمودار زیر قیمت یک متر مربع خانه در تهران را در طول سال‌های گذشته نشان می‌دهد.

 

بازار مسکن و زمیناین حوزه سرمایه‌گذاری با وجود داشتن مزایای بسیار، معایبی را نیز برای شما به همراه دارد. از جمله معایب سرمایه‌گذاری زمین می‌توان به نقدشوندگی پایین، ضرورت داشتن پول زیاد جهت خرید ملک، بازدهی بلندمدت و غیره اشاره کرد.

بازار طلا

خرید و پس‌انداز طلا موضوع جدیدی نیست و بسیاری از افراد از گذشته‌ تا کنون در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این فلز ارزشمند همیشه پرطرفدار بوده است که یکی از دلایل محبوبیت زیاد آن را می‌توان نقد بودن آن دانست. خرید طلای فیزیکی، خرید گواهی سپرده، خرید قراردادهای آتی و غیره از جمله شیوه‌های سرمایه‌گذاری در بازار طلا هستند. در سال‌های گذشته شاهد رشد چشمگیری در این حوزه مالی بوده‌ایم. برای مثال قیمت سکه از سال 1392 تا امروز بیش از 500 درصد رشد کرده است. نمودار زیر بازدهی خرید طلا را در سال‌های اخیر نشان می‌دهد.

 

بازار طلا

 

بازار بورس

خرید و فروش سهام نیز یکی دیگر از روش‌های حفظ ارزش سرمایه و کسب سود است که توانسته بازدهی بالایی را برای افراد به همراه بیاورد. موضوع قابل توجه در زمینه سرمایه‌گذاری در بورس این است که برای داشتن عملکرد موفق در این حوزه باید با سازوکار آن آشنا باشید. آشنایی با اصول و قواعد بورس به شما کمک می‌کند که بهترین زمان خرید و فروش سهام خود را مشخص نمایید. علاوه بر این، دریافت مشاوره از کارشناسان این حوزه نیز برای انجام معاملات موفق در بورس بسیار مهم است.
از مهمترین مزایای سرمایه‌گذاری در بورس عبارتند از نقدشوندگی بالا، امکان خرید سهم با مبلغ بسیار کم، دسترسی آسان و شفافیت اطلاعات. البته برای شروع فعالیت در بورس لازم است که کد بورسی خود را دریافت کنید. در نمودار زیر می‌توانید تغییرات شاخص کل بورس طی سال‌های گذشته را مشاهده بفرمایید.

 

بازار بورس

 

بازدهی کدام بازار سرمایه گذاری بیشتر است؟

برای آشنایی با بهترین روش سرمایه‌گذاری می‌توانیم به بازدهی حوزه‌های مختلف مانند ارز، زمین، طلا، بورس و غیره توجه کنیم. مقایسه بازدهی بازارها در 5 سال گذشته یا حتی فراتر از آن به شما نشان می‌دهد که هر بازار چه ارزشی را در بلندمدت برای شما به وجود می‌آورد. نمودار زیر بازدهی خرید ارز، طلا، زمین و بورس را در یک بازه زمانی 5 ساله ( از سال 1397 تاکنون) نشان می‌دهد.
بر اساس اطلاعات مندرج در این نمودار، بازدهی شاخص کل بورس نسبت به سایر حوزه‌ها بالاتر است. این یعنی خرید و فروش سهام سود بیشتری را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده است. اگر شما در سال 1397 مبلغ یکصد میلیون تومان را در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کردید، در شهریور 1402 دارایی شما در بازار املاک و مستغلات به 445 میلیون تومان افزایش می‌یافت. همچنین سرمایه شما در این تاریخ، با خرید طلا به 551 میلیون تومان و در بورس به نزدیک یک میلیارد تومان می‌رسید.

 

مقایسه بازدهی سرمایه گذاری در 5 سال گذشتهبرای اینکه یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک یا کم ریسک را تجربه کنید، بسیار مهم است که با ابزارها و سازوکارهای هر یک از بسترهای مالی آشنا باشید. همچنین به شما پیشنهاد می‌نماییم که هیچ‌گاه تمام دارایی خود را به سرمایه‌گذاری در یک حوزه اختصاص ندهید. با فعالیت هوشمندانه و درست در حوزه‌های مختلف، ریسک معاملات خود را کاهش داده و از بازدهی تمام آن‌ها بهره‌مند خواهید شد.