چگونه NFT بسازیم و بفروشیم

یکی از موضوعات ترندی که بین اکثر علاقمندان دنیای دیجیتالی امروزی وجود دارد، مبحث NFT و روش ساخت یا کسب درآمد از آن است. شاید برای شما هم جای سئوال باشد NFT چیست؟ یا این‌که آیا واقعاً اگر آن را بلد باشم به عنوان یک منبع درآمد قابل توجه می‌توانم روی فروش آن حساب کنم یا خیر؟ سوال مطرحی دیگر این است که در ایران هم می‌توانم آن را یاد بگیرم یا آنها را بفروشم؟ سوالاتی از این قبیل باعث شده است؛ در این مقاله برای شما همراهان همیشگی، طرز ساخت NFT و فروش آن را به بیانی ساده بیاوریم؛ تا اگر به این حوزه علاقمندید به راحتی این مهارت را یاد بگیرید و از آن به کسب درآمد برسید.

چگونه NFT بسازیم و بفروشیم تنها در 5 مرحله!

جهان امروزی که از حالت سنتی دهه‌های گذشته به جهانی دیجیتالی تبدیل شده است؛ استقبال فراوانی از NFT کرده است. این استقبال کم نظیر در تمام کشورها باعث افزایش حجم معاملاتی این دارایی‌ دیجیتالی در تمام دنیا شده است. شاید شما هم دوست داشته باشید که از ساخت NFT به کسب درآمد برسید ولی آیا همه افراد می‌توانند NFT بسازند؟

 واژه NFT در واقع مخفف کلمه لاتین Non-fungible tokens است. که به معنای توکن غیر قابل تعویض است. به علت منحصر به فرد بودن این توکن‌های غیر قابل تعویض، مبادله آنها با یکدیگر غیر ممکن است؛ در صورتی که برای ارزهای دیجیتال این گونه نیست و شما می‌توانید یک ارز دیجیتالی را با ارز دیجیتالی دیگری مبادله کنید. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت که NFT یک اثر هنری دیجیتالی به حساب می‌آید. ‌در واقع هر NFT یک امضای دیجیتالی منحصر به فرد در خودش دارد و با آن‌که مانند رمز ارزهای دیجیتالی بر بستر بلاک‌چین قرار دارد؛ و در این بستر خرید و فروش می‌شود؛ از رمز ارزهای دیجیتالی یا سایر ارزها متفاوت است.

 همان طور که می‌دانیم NFT به معنای توکن‌های غیر قابل تعویض هستند. شاید بپرسید این یعنی چه؟ در مورد رمز ارزهای دیجیتالی یا سایر ارزهای موجود همه می‌دانیم که ارزش هر یک واحد از آنها با همدیگر برابر هستند. یعنی یک اسکناس صد دلاری چه در اختیار شما باشد و چه در اختیار فرد دیگری، با هم برابر هستند و شما می‌توانید آنها را با همدیگر تعویض کنید؛ ولی در مورد NFT این مسئله وجود ندارد. یعنی ممکن است شما و دوستتان در یک زمان اقدام به خرید NFT کنید ولی ارزش آنها با همدیگر برابر نیستند. مثل آثار هنری که در دنیا وجود دارند. همچنین شما هر نوع ارزی را می‌توانید با ارز دیگری معامله کنید. در صورتی که شما نمی‌توانید یک NFT را با NFT دیگری که حتی از یک خانواده باشند معامله کنید. همچنین در مورد ارزهای موجود، شما می‌توانید مقداری از یک ارز را داشته باشید. مثلاً پنجاه سنت از یک دلار را می‌توانید داشته باشید؛ ولی نمی‌توانید نصف یک NFT را داشته باشید. برای ساخت NFT باید مراحل زیر را دنبال کنید.

  • مرحله اول: قبل از شروع به هر کاری برای خودتان مشخص کنید که چه چیزی در این عرصه می‌خواهید بسازید. NFT به عنوان یک اثر دیجیتالی می‌تواند در قالب‌های تصویری، صوتی و... ساخته شود.
  • مرحله دوم: انتخاب بلاک‌چین مناسب برای NFT مورد نظر شما. از بلاک‌چین‌های مناسب به بلاک‌چین اتریوم، سولانا، پلی‌گان و Flow می‌توانیم اشاره کنیم.
  • مرحله سوم: راه‌‌اندازی کیف پول NFT
  • مرحله چهارم انتخاب پلتفرم مناسب برای NFT خودتان
  • مرحله پنجم ساخت NFT و تهیه لیستی از NFT آماده فروش

چگونه NFT بسازیم و بفروشیم تنها در 5 مرحله!

عوامل موثر در قیمت یک NFT در بازار

شاید شما هم از برخی افراد شنیده باشید که فقط کافیست عکس یا فایل مورد نظرتان را برای فروشگاه ارسال کنید و NFT خودتان را در آنجا بفروشید، ولی آیا قیمت NFT یک فرد آماتور با قیمت NFT یک هنرمند با هم برابرند؟ مسلماً خیر. یکی از عوامل تاثیر در قیمت NFT نام تولید کننده است. هر چقدر در این کار مهارت بیشتری داشته باشید، مطمئناً NFT که برای فروش ارسال کردید با قیمت بیشتری به فروش می‌رسد.

عوامل موثر در قیمت یک NFT در بازار

خرید و فروش NFT در ایران

تا کنون ممنوعیتی برای خرید یا فروش ‏NFT در ایران توسط قانون گذاران وضع نشده است. تنها در صورتی که از آن برای پولشویی و ... استفاده شود از نظر قانونی مسئله ساز می‌شود. معمولاً NFT در فروشگاه‌های مجازی مخصوصی به فروش می‌رسند. خوشبختانه در ایران فروشگاه‌های ایرانی هم هستند که از تولید کنندگان NFT ایرانی حمایت می‌کنند و محصولات آنها را برای فروش عرضه می‌کنند؛ با کمی گشت و گذار در اینترنت می‌توانیم به راحتی فروشگاه‌های ایرانی NFT را پیدا کنیم.