عرضه انواع ورق سیاه در آهن تاپ

آیا می‌دانید که ورق سیاه چیست و چه اهمیتی در صنعت دارد؟ آهن به دلیل استحکام بالا و خواص مطلوب خود به عنوان یکی از پراستفاده‌ترین فلزات در دنیا شناخته می‌شود. به همین دلیل آهن را با فلزات دیگر ترکیب کرده و به شکل‌های مختلفی مانند ورق درآورده و از آن‌ها در صنایع گوناگونی بهره می‌برند. اگر قصد خرید ورق سیاه برای پروژه های تولیدی خود دارید، یکی از بهترین روش‌های خرید این محصول خرید اینترنتی است، برای این کار می توانید با مراجعه با سایت آهن تاپ انواع ورق سیاه عرضه شده توسط تولیدکنندگان متعدد را مقایسه و خرید خود را انجام دهید.

ورق سیاه برای ساخت قطعات خودرو، مخازن تانک، پروفیل ساختمانی و مصارف بسیار دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله علاوه بر آشنایی با این محصول، انواع ورق سیاه را نیز خواهید شناخت.

انواع ورق سیاه 

به طور کلی ورق‌های فولادی به دو روش نورد سرد و گرم تولید می‌شوند که این محصولات پایه اولیه ساخت بسیاری از ورق‌های دیگر به شمار می‌روند. به بیان ساده ورق سیاه نوعی ورق فولادی است که بر مبنای روش نورد گرم یا هات رولینگ به وجود می‌آید.
برای تولید ورق سیاه مواد اولیه را در دمای بیش از 930 درجه سانتیگراد یا 1700 درجه فارنهایت تحت عملیات فشرده‌سازی خاصی قرار می‌دهند. چنین شرایطی شکل‌پذیری ورق سیاه را آسان‌تر می‌کند. لازم به ذکر است که سطح بیرونی این نوع ورق برعکس ورق روغنی و گالوانیزه براق نیست. بنابراین روی سطح خارجی ورق‌های سیاه می‌توان برآمدگی و حالت‌های مات را دید.

انواع ورق سیاه در شرایط ویژه و متنوعی تولید شده و در بازار آهن‌آلات به فروش می‌رسند. در ضمن این محصولات ابعاد و ضخامت‌های گوناگونی هم دارند.

مدل‌های مختلف ورق سیاه به دلیل ویژگی‌های خاص خود در ساخت سازه‌های مسکونی و تجاری و همچنین تولید بدنه کامیون و مخازن استفاده می‌شود. در ضمن ساخت قطعات ماشین‌آلات مختلف، ادوات نظامی، مسیرهای ریلی، بنادر و کشتی‌سازی نیز از جمله حوزه‌هایی هستند که ورق سیاه را به طور گسترده بکار می‌برند. همچنین ساخت رینگ چرخ‌های اتومبیل و تولید انواع تجهیزات کشاورزی نیز از دیگر کاربردهای این محصولات به شمار می‌روند.

همانطور که ذکر شد، ورق سیاه در انواع مختلفی تولید می‌شود که دسته‌بندی انواع آن بر اساس موارد استفاده، شکل ظاهری، ترکیبات اولیه ساخت آن و بسیاری از موارد دیگر صورت می‌گیرد. 

در این بخش با انواع ورق سیاه آشنا خواهید شد. پس از آشنایی کامل با انواع ورق سیاه شما می توانید برای خرید ورق سیاه مدنظر خود به سایت آهن تاپ بهترین مرکز فروش آهن آلات در کرج به صورت اینترنتی مراجعه کنید.

 انواع ورق سیاه 

انواع ورق سیاه از نظر ظاهری

ورق سیاه از نظر شکلی به دو دسته کلی تقسیم می شود

ورق سیاه رول شده کویل یا کلاف

امروزه تولیدکنندگان مختلف ورق سیاه کلاف را در اندازه‌های گوناگون تولید می‌کنند. همچنین عرض این محصولات نیز به ضخامت آن‌ها بستگی دارد. به طور معمول ورق سیاه رول شده در ضخامت‌هایی بین 5.1 الی 15 میلیمتر ساخته می‌شود که عرض آن‌ها در اندازه‌های 1، 1.25، 1.5 و 2 متر است.

ساخت ورق سیاه کلاف از لحاظ طولی با محدودیت روبرو نیست، بنابراین این محصولات در هر طول مورد نیاز مصرف‌کننده قابل عرضه است. به طور کلی از این نوع ورق سیاه در هنگامی استفاده می‌شود که به ابعاد غیراستاندارد ورق نیاز است.

ورق سیاه فابریک یا شیت

ضخامت ورق سیاه شیت از 15 میلیمتر آغاز شده و به تدریج افزایش می‌یابد. امروزه در بازار سایزهای متفاوتی از این نوع ورق سیاه وجود دارد که به راحتی می‌توانید آن‌ها را خرید کنید. شایان ذکر است که ورق سیاه فابریک را می‌توانید در اندازه‌های پرکاربرد نیز بیابید. همچنین در صورت نیاز مصرف‌کننده امکان تولید این مدل ورق سیاه به صورت سفارشی نیز وجود دارد.

انواع ورق سیاه از نظر عناصر سازنده

ورق سیاه از نظر عناصر سازنده به دو دسته تقسیم می‌شود که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

ورق سیاه معمولی

ورق سیاه معمولی در گریدهای مختلفی از جمله St37، St44 و St52 تولید می شود که هر کدام از آنها کاربردهای خاص خود را دارند. حروف St بکار رفته در نامگذاری این گریدها مخفف کلمه انگلیسی Strength است معنای استحکام را دارد. همچنین عدد قرار گرفته پس از این حروف نیز بیانگر میزان سختی ورق سیاه است.

تفاوت این گرید در درصد کربن مورد استفاده در ساخت آن‌ها است. ورق سیاه گرید St52 به دلیل داشتن کربن بیشتر در ترکیبات شیمیایی خود درجه سختی بیشتری دارد؛ به همین دلیل این محصول در صنایع سنگین بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته برای ساخت ورق سیاه معمولی عناصر دیگری مانند گوگرد، فسفر، سیلیسیم و منگنز را نیز به ترکیبات آن اضافه می‌کنند. درصد استفاده شده از هر یک از این عناصر در ترکیب شیمیایی ورق سیاه با یکدیگر متفاوت است.

 ورق سیاه از نظر عناصر سازنده

ورق سیاه آلیاژی

این نوع ورق از فولاد آلیاژی (با درصد کربن بیشتر از 0.6%) تولید می شود و به دلیل استحکام و خواص مکانیکی بهتر نسبت به ورق سیاه معمولی، در کاربردهایی که نیاز به استحکام بیشتر دارند استفاده می شود. ورق سیاه آلیاژی در گریدهای مختلفی از جمله A516، CK45 و 16MnCr5 تولید می شود که هر کدام از آنها کاربردهای خاص خود را دارند.

آهن تاپ به عنوان مرجع تخصصی عرضه انواع ورق‌های فولادی آمادگی دارد نیاز پروژه‌های تولیدکنندگان محصولات فولادی به ورق سیاه را با بهترین شرایط تامین کند.