نظرات مردم درباره‌ی قیمت مسکن

قیمت مسکن از جمله مهم‌ترین اخباری است که در هر برهه از زمان، یک موضوع جالب برای عناوین اصلی روزنامه‌ها است. برای قیمت مسکن طیف وسیعی از نظرات، از طرف گروه‌های مختلفی از مردم، وجود دارد. علت این گسترده بودن نظرات، بین اقشار مختلف مردم، دلایلی مانند نوسانات قیمت بازار مسکن، موقعیت مکانی مسکن مورد نظر و همچنین مقرون به صرفه بودن آن محل است. در این زمینه، نظریات بسیار متفاوت هستند. گروهی از مردم عقیده دارند که به علت نوسانات بالای بازار مسکن، صاحبان خانه حق دارند برای آن، هزینه‌ی بالایی را در نظر بگیرند. عده دیگر عقیده دارند که سفته بازی یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن است که باعث جدا شدن دو مقوله‌ی عرضه و تقاضا شده است. به طور کلی، حل این موضوع، نیازمند تدابیر سختگیرانه برای کنترل نوسانات بازار است. در واقع مهمترین نگرانی در مورد مسکن برای عمده‌ی افراد، عدم ثبات و امنیت مالی است. این موضوع بیشتر برای نسل جوان کشور مورد توجه است. به طور کلی می‌توان گفت که تفاوت نظرات مردم درباره‌ی قیمت مسکن، می‌تواند تحت تأثیر پیشینه‌ی اقتصادی، آرزو‌ها و حتی تجربیات شخصی افراد باشد.

پیش‌بینی مردم در مورد آینده بازار مسکن چه بود؟

با توجه به آمار در دسترس، پیشتاز قیمت مسکن به سال‌های 1397 تا سال 1400 برمی‌گردد که بیشترین نرخ صعود قیمت را به خود اختصاص داد. این افزایش قیمت در این دوره به عواملی مثل اعمال تحریم‌های نفتی و همچنین وارد نشدن دلارهایی که حاصل از فروش نفت بودند نیز، مربوط بود. عامل مهم‌تری که باعث افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر شد، به تحریمات سیستم بانکی، مربوط بود که البته خود اقتصاد کشور را نیز در برگرفت. بیشترین تورم به وجود آمده به ترتیب برای شهرهای گرگان و مشهد بود که افزایش نرخ آن‌ها 7.2 و 6.8 برابر در هر متر مربع مشاهده شد.

پیش‌بینی قیمت مسکن در هر جامعه‌ای به عوامل مختلفی بستگی دارد که به منطقه مورد نظر محدود است. ایران در سال‌های اخیر، مخصوصا در شهرهای خاصی مثل پایتخت، نوسانات قابل توجهی داشته است. عوامل مختلفی مثل تغییر جمعیت، افزایش شهرنشینی و افزایش قیمت مصالح و عوامل متعدد دیگر نیز می‌تواند روی قیمت خانه ها به طور مستقیم تأثیر بگذارد.

با توجه به اینکه در سال گذشته دست بانک‌ها از خرید و فروش ملک تا حدودی کوتاه شد، شاهد تفاوت در قیمت‌های آگهی، شدیم. در نتیجه، قیمت‌های عرضه شده از بانک‌ها بیشتر به جای آنکه یک آگهی فروش باشد یک آلارم قیمتی محسوب می‌شود. در سال‌های اخیر با توجه به نوسانات قیمت دلار و طلا، شاهد تفاوت در قیمت خانه‌ها نیز بودیم. زمانی که دلار کاهش یافت، شاهد کاهش قیمت مسکن در مناطق مختلف بودیم. همچنین با افزایش قیمت دلار که آن را بسیار در سال 1402 مشاهده کردیم، شاهد صعود قیمت مسکن برای مناطق مختلف بودیم. پیش بینی این موضوع که در سال آینده دلار افزایش قیمت خواهد داشت، باعث افزایش قیمت مسکن، حتی قبل از موعد مقرر می‌شود. با توجه به افزایش نرخ طلا و همچنین افزایش قیمت دلار می‌توان گفت که فعلا کاهش قیمت را به طور خاص نداریم اما این شرایط به عوامل گوناگونی، بستگی خواهد داشت.

پیش‌بینی مردم در مورد آینده بازار مسکن چه بود؟

نظر خریداران درباره قیمت مسکن

برخی از خریداران، نظر مثبتی در رابطه با قیمت مسکن داشته‌اند. این گروه بیشتر شامل افرادی هستند که از کشورهای دیگر، مخصوصا کشورهایی با موقعیت جغرافیایی بهتر و بالاتر، به ایران آمده‌اند. آن‌ها قیمت مسکن را در ایران بسیار مقرون به صرفه می‌بینند و حتی خرید مسکن را به عنوان یک راه برای سرمایه‌گذاری، در یک بازار مناسب روبه رشد، می‌بینند.

از سوی دیگر برخی از خریداران نیز نظر منفی نسبت به خرید مسکن داشته‌اند که این افراد دلایل بیشتری برای نظر خود، مطرح کرده‌اند. این نظرات بیشتر برای مناطقی است که از نظر عموم مردم منطقه‌ی پرطرفدار محسوب می‌شوند. از جمله عواملی که باعث ایجاد نظر منفی می‌شود، می‌توان به چالش‌های اقتصادی، ظرفیت مالی و مهم‌تر از آن، افزایش نرخ مصالح ساختمانی و بسیاری از عوامل دیگر اشاره کرد.

نظر خریداران درباره قیمت مسکن

به طور کلی عوامل مختلفی بر روی قیمت مسکن در شهرهای مختلف اثر می‌گذارد که باعث ایجاد نظرات مختلفی می‌شود. در این زمینه، فاکتورهای مختلفی بر روی رضایت و عدم رضایت مردم، در رابطه با قیمت مسکن تأثیر می‌گذارد. بهتر است قبل از اقدام برای خرید مسکن، تمام فاکتورهای موجود را بررسی کنید و با آگاهی کامل به وضعیت مالی خود و عوامل موجود در بازار، ملک خود را انتخاب کنید.