پیش بینی قیمت خودرو در ماههای آینده

بازار خودرو تا پنجم فروردین ماه ۱۴۰۳ در رکود به سر می‌برد و قیمت ها نسبت به روزهای قبل تفاوت چشمگیری نداشتند. البته این رکود از اسفند ماه آغاز شد و تقریبا از اسفند ۱۴۰۲ تا به امروز شاهد نوسانات زیادی در بازار خودرو نبوده‌ایم. این رکود در بازار خودرو دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها کاهش تقاضا است. در سال‌های گذشته بازار خودرو در شب عید بسیار داغ‌ بود. اما امسال شب عید تلاطم بازار خودرو به حداقل خود رسید و در واقع اثری از تقاضای بالای خودرو در شب عید مشاهده نشد. اما این رکود تا به کی ادامه خواهد داشت و در ماه‌های آینده قیمت خودرو چه مسیری را در پیش خواهد گرفت؟ برای دریافت پاسخ این سوال بهتر است که ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

پیش بینی قیمت خودرو در چند روز آینده   

تحلیلگران بازار خودرو پیش‌بینی کرده‌اند که حداقل تا آخر فروردین ماه نوسانات بازار خودرو در پایین‌ترین حالت خود خواهند بود، و تقریبا بازار خودرو در رکود باقی خواهد ماند. اما به احتمال زیاد از اواخر فروردین و یا حتی از اواسط اردیبهشت ماه این رکود از بین خواهد رفت و ما شاهد تغییراتی در بازار خودرو خواهیم بود. رکود در بازار خودرو به دلیل کاهش تقاضا است.

از آن جایی که در سال گذشته در مجلس چندین بار طرح واردات خودروهای کارکرده و دست دوم مورد بحث و بررسی قرار گرفت، بسیاری از افراد در جامعه منتظر تصویب این لایحه بودند و به همین جهت نیز برای خرید خودرو دست نگه داشتند. این تنها یکی از دلایل کاهش تقاضا در بازار داخل است. دلیل دیگر آن وضعیت نابسامان اقتصادی است. در واقع قیمت خودروهای داخلی نسبت به درآمد مردم بسیار بیشتر است و همین مسئله نیز باعث می‌شود تا قدرت خرید مردم به حداقل خود برسد و تقاضا برای خودرو کمتر شود.

 علاوه بر کاهش تقاضا، دلیل دیگری نیز باعث رکود خودرو در بازار شده است. در واقع خودروسازان داخلی، یعنی شرکت‌های ایران خودرو و سایپا، به دنبال دریافت مجوز برای افزایش قیمت محصولات خود بودند. اما درخواست آنها با مخالفت روبرو شد و نتوانستند مجوز افزایش قیمت را دریافت کنند، که البته این خود نیز تبعات خود را به دنبال داشت و این دو خودروساز حجم تولیدات خود را پایین آورده‌اند. در هر صورت در چند روز آینده و حداقل در ماه آینده ما شاهد افزایش چشمگیر قیمت خودرو نخواهیم بود. اما آیا این وضعیت برای خودروهای مونتاژی نیز به همین شکل خواهد بود یا خیر؟ ما در ادامه در مورد این مسئله نیز بیشتر صحبت کرده‌ایم.

پیش بینی قیمت خودرو در چند روز آینده   

تحلیل قیمت خودرو

از آنجایی که بازار خودروهای داخلی در چند هفته اخیر در رکود فرو رفته است، تاثیرات آن بر روی خودروهای مونتاژی و وارداتی نیز به همین صورت بود. رکود خودروهای داخلی باعث ثبات قیمت خودروهای مونتاژی و وارداتی نیز شد. به دلیل حمایت های وزارت صمت از خودروسازان داخلی، و بسته ماندن راه واردات خودروهای با کیفیت خارجی، به احتمال زیاد قیمت خودروهای داخلی و خودروهای مونتاژی در اواخر فروردین و اواسط اردیبهشت سال جاری افزایش پیدا خواهد کرد. البته افزایش نرخ ارز نیز بر بالا رفتن قیمت خودرو تاثیرگذار خواهد بود. از طرفی قیمت تایر نیز افزایش پیدا کرد و این مسئله نیز می‌تواند باعث افزایش قیمت خودرو در ماه‌های آینده شود.

اگر شما قصد خرید خودرو دارید، می‌توانید در ماه‌های جاری برای خرید خودرو اقدام کنید. اما اگر قصد شما خرید خودرو به منظور سرمایه‌گذاری است، بهتر است حتما با مشاور اقتصادی صحبت کنید تا سرمایه شما در اثر خرید یک خودرو با حاشیه سود پایین از بین نرود. در آخر ما لیست قیمت خودروها را در سوم فروردین ۱۴۰۳ برای شما قرار داده‌ایم تا بتوانید با اطلاع کامل از قیمت روز خودروها خرید خود را انجام بدهید.

 

مدل سال ساخت کارکرد قیمت(تومان)

سمند LX EF۷ دوگانه سوز

۱۴۰۱  

صفر

۶۰۵,۰۰۰,۰۰۰

سمند (EF۷)

۱۴۰۱

صفر

۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰

پژو پارس  (LX)

۱۴۰۲  

صفر

۸۰۵,۰۰۰,۰۰۰

پژو ۲۰۶ تیپ ۲

۱۴۰۱  

صفر

۵۹۵,۰۰۰,۰۰۰

پژو ۲۰۶ تیپ ۳ پانوراما

۱۴۰۲  

صفر

۶۲۵۰۰۰,۰۰۰

پژو ۲۰۷ اتوماتیک TU۵

۱۴۰۲  

صفر

۹۹۰,۰۰۰,۰۰۰

پژو ۲۰۷ دنده‌ای (فرمان برقی)

۱۴۰۲  

صفر

۷۵۵,۰۰۰,۰۰۰

تارا اتوماتیک

۱۴۰۲ 

صفر

۹۱۰,۰۰۰,۰۰۰

رانا پلاس سقف شیشه‌ای

۱۴۰۲  

صفر

۶۴۰,۰۰۰,۰۰۰

دنا پلاس اتوماتیک توربو

۱۴۰۲  

صفر

۹۶۵,۰۰۰,۰۰۰

دنا پلاس دنده‌ای ساده

۱۴۰۲  

صفر

۷۴۵,۰۰۰,۰۰۰

هایما S۷ ۱.۸ لیتر توربو پلاس

۱۴۰۲  

صفر

۱,۶۵۰,۰۰۰,۰۰۰

پراید SE ۱۵۱

۱۴۰۲  

صفر

۳۰۲,۰۰۰,۰۰۰

ساینا اس

۱۴۰۲   

صفر

۴۰۵,۰۰۰,۰۰۰

ساینا EX دنده‌ای

۱۴۰۱  

صفر

۳۸۰,۰۰۰,۰۰۰

تیبا صندوق دار sx بنزینی

۱۴۰۱  

صفر

۳۹۰,۰۰۰,۰۰۰

تیبا ۲ (رینگ فولادی)

۱۴۰۱ 

صفر

۳۹۰,۰۰۰,۰۰۰

شاهینG

۱۴۰۲  

صفر

۶۵۰,۰۰۰,۰۰۰

کوییک R پلاس اتوماتیک

۱۴۰۱  

صفر

۴۹۵,۰۰۰,۰۰۰

کوییک دنده‌ای

۱۴۰۲  

صفر

۳۸۵,۰۰۰,۰۰۰

کوییک S

۱۴۰۲  

صفر

۴۱۵,۰۰۰,۰۰۰

زامیاد وانت نیسان بنزینی آپشنال

۱۴۰۲  

صفر

۵۶۵,۰۰۰,۰۰۰

زامیاد وانت نیسان دوگانه سوز آپشنال

۱۴۰۲ 

صفر

۶۳۵,۰۰۰,۰۰۰

ام وی ام X۲۲ اتوماتیک اسپرت لاکچری

۱۴۰۱  

صفر

۹۴۰,۰۰۰,۰۰۰

ام وی ام X۲۲ دنده ای اسپرت لاکچری

۱۴۰۱  

صفر

۷۶۰,۰۰۰,۰۰۰