این روز‍‌ها طلا بخریم یا بفروشیم؟

طلا یکی از با ارزش‌ترین کالاهایی است که برای سالیان متمادی، در کشورهای مختلف و در زمینه‌های گوناگونی، بسیار مورد توجه بوده است. با مرور تاریخ می‌فهمیم که طلا به عنوان یک کالای امن، در زمان‌هایی که آشفتگی‌های اقتصادی و مالی وجود داشتند، حضور پررنگی داشته است. البته با وجود سابقه‌ی طولانی موجود، نمی‌توان به طور کامل به یک کالا اعتماد کرد چون عملکرد آن در گذشته تضمین 100% برای خرید و فروش‌های زمان حال نیست و بازار طلا مانند تمام بازارهایی که وجود دارند، دستخوش نوسانات بازار به دلایل مختلفی خواهد شد.

خرید و یا فروش طلا به عوامل مختلفی بستگی دارد، که می‌توان به مقدار عرضه و تقاضای موجود در بازار، شرایط اقتصادی، اتفاقات سیاسی در حال جریان و همچنین نرخ تورم، اشاره کرد. یکی از مواردی که بسیار در این زمینه باید مورد توجه باشد، تغییر قیمت دلار است. تغییر ارز جهانی یا دلار معمولا به طور مستقیم بر روی قیمت طلا تأثیر می‌گذارد. اگر ارزش دلار آمریکا کاهش پیدا کند یعنی اقتصاد دنیا دچار نوسانات رو به پایین است و این ضعیف شدن و کاهش ارزش دلار زمینه را ایجاد می‌کند که بانک‌های مرکزی در کشورهای مختلف برای جبران خساراتی که به آن‌ها وارد شده است، طلا ذخیره کنند. در نتیجه ما شاهد افزایش قیمت طلا و به جریان افتادن پول برای این نرخ افزایشی هستیم. یکی از مواردی که به طور روتین برای سرمایه گذاری طلا و همچنین خرید و فروش آن حائز اهمیت است، این است که باید به تمام جنبه‌های بازار مخصوصا به افزایش قیمت دلار و نفت، پرداخته و به موج نوسانات بازار دقت شود، البته باید با متخصصان مربوطه در این زمینه نیز مشورت کرد.

کی طلا بخریم کی طلا بفروشیم؟

  در ساعاتی از شبانه روز، نوسانات بازار بیشترین آشفتگی را دارد. بیشترین آشفتگی مشاهده شده در ساعات ابتدایی و انتهایی روز است که خرید و فروش در این بازه‌های زمانی پیشنهاد نمی‌شود. بیشترین ساعات مبادله‌ی طلا در ساعت‌های 11 تا 12 ظهر و همچنین 4 تا 8 عصر است.

از لحاظ فصلی بهترین ماه‌هایی از سال که ثبادلات قیمت طلا در آن مشاهده می‌شود، 6 ماه اول سال است. در 6 ماه دوم سال نسبت به 6 ماه اول، ما شاهد نوسانات بیشتری در بازار طلا هستیم. در ماه‌های خاص مانند ماه صفر، می‌توان گفت که تا پایان ماه نرخ نوسانات بازار طلا ثابت است.

کی طلا بخریم کی طلا بفروشیم؟

معایب خرید و فروش طلا

استفاده از طلا برای یک منبع سرمایه گذاری، یک فاکتور درآمدی غیر فعال محسوب می‌شود و برخلاف راه‌های دیگر سرمایه‌گذاری مثل خرید سهام بانکی، هیچ درآمدی را حاصل نمی‌شود. یکی از نگرانی‌های موجود برای خریداران طلا، نگرانی‌های امنیتی موجود برای آن است. برای نگهداری طلا باید از تجهیزاتی مثل خزانه و یا گاوصندوق‌های مخصوص، استفاده کرد، که خود این موضوع دارای هزینه‌های مازاد است. نوسانات بازار طلا هم به طور مستقیم می‌تواند برنامه‌ریزی خریداران و فروشندگان را دچار اختلال کند و انتخاب زمان مناسب برای فروش و یا خرید طلا را دچار مشکل کند. با سرمایه گذاری در طلا، باید این را در نظر گرفت که برخلاف سرمایه گذاری‌های بانکی، پول نقد در دسترس نیست. گاهی فروش طلا یک فعالیت پویا و سریع و یا حتی بدون خطا نمی‌باشد.

معایب خرید و فروش طلا

مزیت خرید و فروش طلا به عنوان یک سرمایه

از  مهمترین مزایای خرید و فروش طلا برای سرمایه‌گذاری می‌توان به امن بودن طلا به عنوان یک منبع خوب اشاره کرد که علاوه بر بحث سرمایه‌گذاری، طلا یک منبع خوب برای افرادی است که به دنبال حفظ ثروت خود هستند. طلا یکی از کالاهایی است که نشان داده در طول زمان، توانسته است قدرت و ارزش خود را حفظ کند، پس یک منبع قابل اعتماد است. طلا یکی از راه‌های مهم برای حفظ سرمایه در برابر نوسانات تورم است که امروزه بسیار شاهد آن هستیم. در نتیجه خرید طلا، علاوه بر حفظ ثروت، می‌تواند قدرت خرید را حتی در هنگام تورم نیز حفظ کند.

به طور کلی خرید و فروش طلا با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد که مهمترین آن، استفاده از طلا به عنوان یک منبع سرمایه است. عوامل مختلفی بر روی نوسانات موجود در بازار طلا تاثیر دارند که بهتر است قبل از هر گونه اقدام برای فروش و خرید طلا، با مشاوران متخصص در این زمینه گفت و گو کنید.