در دنیای امروز، تجارت آنلاین روز به روز مهم‌تر می‌شود. اما یکی از مسائل مهم برای تاجران و سرمایه‌گذاران، انتخاب یک سیستم معاملاتی خوب و کاراست. سیستم معاملاتی ایچیموکو یکی از گزینه‌هایی معروف برای تجارت آنلاین است. در این مقاله، می‌خواهیم بهترین و بدترین ویژگی‌های استفاده از سیستم معاملاتی و اندیکاتور ایچیموکو را شرح و بسط دهیم. این مقاله به شما در اتخاذ تصیمی بهتر کمک می‌کند تا با آگاهی از ویژگی‌های سیستم ایچموکو درمورد آن تصمیم‌گیری کنید.

مزایا و معایب ایچیموکو

مزایای استفاده از شاخص ایچیموکو

سیستم ایچیموکو ویژگی‌هایی دارد که کار را برای معامله‌گران ساده خواهد کرد. در ادامه به مرور این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

درک واقعیت بازار در یک نگاه

نام کامل این سیستم ایچیموکو کینکو هیو (Ichimoku Kenko Hyo) است که به معنای «نمودار متعادل در یک نگاه» است. این مفهوم به خوبی در طراحی این سیستم گرافیکی پیاده سازی شده است. چراکه با ایچیموکو می‌توان در یک نگاه میتوان خروج نمودار قیمت از تعادل را تشخیص داد. به عبارت دیگر می‌توان دریافت که  تعادل در روند کجا بهم خورده است و یا در لحظه دریافت که روند در کدام قسمت است؟(به طور مثال آیا ابتدای روند صعودی هستیم یا انتهای آن). دانستن این اطلاعات معامله‌گران می‌توانند به دنبال نقاط مناسب برای ورود به معامله باشند.

در کنار این اطلاعات نمودار تعادل در یک نگاه در زمان کاربر نیز صرفه‌جویی می‌کند چراکه کاربر به سادگی و با یک نگاه می‌تواند بازار را ارزیابی کند. اعتبار سنجی سطوح نیز با همین سرعت قابل انجام است که خود از وسواس فکری معامله‌گر پیشگیری می‌کند و از حالت روانی وی محافظت می‌کند. با این سرعت کاربر می‌تواند برای نگه داشتن سرمایه یا کسب سود با بهره‌گیری از ریزموج‌ها نیز تصمیم گیری کند. کافیست کاربر در مورد ویژگی‌های بازار موجود آگاهی داشته باشد تا با ترکیب آن با سیستم ایچیموکو در مورد روش‌های کسب سود و پیشگیری از ضرر تصمیم‌گیری کند.

مزایا و معایب ایچیموکو

یک سیستم جامع همه فن حریف

در سیستم ایچیموکو طیف بسیاری از نیازهای کاربر گنجانیده شده است.

تعیین سطوح حمایتی-مقاومتی

معامله‌گران برای انجام یک معامله خوب و سودآور به سطوح حمایت و مقاوت نیاز دارند. این سطوح قیمت‌های مهم را روی چارت نمایش می‌دهند تا کاربر در موقع مقتضی بتواند به آن واکنش دهد. به طور مثال استراتژی‌های داینامیک اسپن، جیبوناتچی و سطوح دوبل چیکواسپن خطوط حمایتی-مقاومتی را برای کاربر تعیین می‌کنند.

دریافت سیگنال خرید و فروش

با سیستم معاملاتی ایچیموکو کاربرد می‌تواند سیگنال خرید و فروش دریافت کند. چراکه پیش‌تر سطوح را به خوبی تعیین کرده است و اینک رسیدن قیمت به این خطوط به او سیگنال‌های مناسب را خواهد داد. استراتژی‌های سطوح دوبل چیکواسپن، خط طلایی، کوالیتی لاین، همشکلی ایچیموکو، خط داینامیک، ابر ایچیموکو و سیگنال ورود به معامله را به کاربر خواهد داد.

مزایا و معایب ایچیموکو

تعیین روندهای بازار با دقت بالا و تعیین حد سود و ضرر بهینه

پس از تعیین سطوح کاربر باید بتواند روندهای صعودی و نزولی بازار را تائید کند. این امر ارزیابی سیگنال‌های دریافتی را ممکن می‌سازد که در سیستم معاملاتی ایچیموکو این کار در زمان کوتاه ممکن است.

در نهایت کاربر باید توانایی تعیین حد سود و ضرر را به صورت پله‌ای داشته باشد تا نسبت ریسک به ریوارد را به خوبی تعریف کند.

مزایا و معایب ایچیموکو

جامعیت در یک نگاه

استراتژی‌های مختلف بر پایه ایچیموکو همه این چهار مورد را انجام می‌دهد. به طور مثال استراتژی نسبت روندها تائیدیه قیمتی و زمانی، استراتژی مربع سه تایی سیگنال-تائیدیه صعودی -نزولی، حد ضرر و حد سود را به کاربر می‌دهد.

با توجه به اینکه هر چهار مورد بالا به خوبی در سیستم معاملاتی ایچیموکو گنجانیده شده است باید آن را یک سیستم جامع و برآورده کننده نیازهای کاربر دانست. برای توضیح بیشتر باید گفت

تمامی این استراتژی‌ها یک سیستم معاملاتی خوب را بنا می‌سازد که همه نیازهای ما را رفع می‌کند.

مزایا و معایب ایچیموکو

ایچیموکو یک سیستم معاملاتی ترید محور

سیستم معاملاتی ایچیموکو ترید محور است زیرا در بازار به صورت زنده کار می‌کند. به این شکل حال حاضر بازار کاربر را سردرگم نخواهد کرد و به او در تعیین وضعیت آینده بازار نیز کمک خواهد کرد.

تشخیص روند با شیب خطوط، ریورس گیری بر اساس تعادل، تشخیص شکست سطوح با خطوط ( با رسیدن قیمت به سطح حمایتی می‌توانید بدون انتظار کشیدن و قبل از رسیدن به سطح می‌توانید تشخیص دهید سطح شکسته خواهد شد یا خیر زیرا می‌توانید قدرت روند را تشخیص دهید یعنی پیش از وقوع آن را پیش بینی خواهید کرد) با سیستم معاملاتی ایچیموکو ممکن است.

ایچیموکو سازگار با اصول مدیریت سرمایه

این سیستم همچنین بر اساس اصول مدیریت سرمایه طراحی شده است و به کاربر امکان انجام معاملات به صرفه و اقتصادی را با پیاده سازی روش‌هی مدیریت سرمایه خواهد داد.

برای توضیح بیشتر باید گفت که این سیستم می‌تواند حد ضرر با سطح اعتبارهای مختلف به کاربر عرضه کند، که کاربر امکان سنجش اعتبار این سطوح را نیز در کمترین زمان دارد.

همچنین کاربر می‌تواند حد سود چند پله‌ای تعیین کند و با رصد قیمت در قیمت‌های بالا کسب سود کند تا با برگشت قیمت دچار افسوس نشود. همچنین کاربر به سادگی می‌تواند سطوح با ریسک بالا را تشخیص دهید و درصدی از سرمایه را از بازار خارج کند.

تشخیص نقاط ورود بدون معطلی زمانی نیز با این سیستم ممکن است. در مدیریت سرمایه نداشت خواب سرمایه مهم است و به این منظور تشخیص بازار هدف بسیار مهم است. با اطلاعات کافی می‌تواند به سادگی درصدی از سرمایه را به بازارهای مختلف منتقل کند و با تحلیل‌های ایچیموکو از آن سود برد.

مزایا و معایب ایچیموکو

سیستمی جامع فراتر از ترکیب چندین سیستم برتر معاملاتی

همه سبک‌های معاملاتی ویژگی‌هایی دارد که به واسطه آن خدمات خاصی ارائه می‌دهد. ایچیموکو با جامعیت و در برداشتن این ویژگی‌ها با یک اندیکاتور ساده متفاوت است و قابلت‌هایی بیش از یک اندیکاتور دارد.

در سیستم ایچیموکو خروجی سیستم‌های برتر معاملاتی گنجانیده شده است. یعنی امکان تشخیص الگوهای رفت و برگشت ، تعیین خطوط حمایتی-مقاومتی، تعیین قدرت روند (پرایس اکشن) و شدت روند، جنبش‌های اصلاح روند، تعیین موج‌های احتمالی آینده و تشخیص جنبش یا اصلاح، موج کوتاه یا بلند (الیوت)، تحلیل زمانی، مناطق مهم برگشتی و اهداف زمانی روند ممکن است.

سیستمی حاصل از فعالیت همه معامله گران بازار

ایچیموکو برآیند فعالیت همه معامله‌گران بازار است چراکه ذهنیت معامله‌گران بازار با اهداف زمانی مختلف را در خود گنجانیده است.

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در بازر ذهنیت‌های بلند مدتی میان مدت کوتاه مدت دارند. بنابراین نحوه سرمایه‌گذاری زمانی آنان متفاوت است. به عنوان یک معامله‌گر، فرد باید بدانید در کدام دسته یا ترکیب این دسته‌ها قرار دارد. همچنین باید ذهنیت سایر معامله‌گران بازار را بشناسد. با این دید جامع تحلیل بازار با کیفیت بهتری رخ می‌دهد. مثلا افراد میان مدت در بازه‌هایی با بهره‌گیری از موج کوتاه مدت می‌توانند سود کسب کنند. یعنی این افراد الان به دنبال کاهش قیمت بازار هستند یا افزایش آن و همراه شدن موقت با آنان برای کسب سود.

۵ خط ایچموکو نماینده این ذهنیت‌های مختلف در بازار هستند. مثلا خط آبی تنکنسن ویژه افراد کوتاه مدت است چون تنها ۹ دوره مختلف را بررسی می‌کند و خط قرمز با ۲۶ دوره گذشته مطابق با ذهنیت افراد میان مدت است. سنکوB با دربرگفتن ۵۲ دوره مطابق ذهنیت افراد بلند مدت است.

پس با تحلیل درست رفتار این سه خط می‌توانید ذهنیت افراد مختلف بازار را درک کنید. به طور مثال زمانی‌که خط آبی به سمت بالا حرکت می‌کند افراد کوتاه مدت به بالا رفتن قیمت فکر می‌کنند. مثالی دیگر همراه شدن خط قرمز و آبی است که  به معنای اتفاق نظر افراد کوتاه مدت و میان مدت است. به همین ترتیب در بازه‌ای که هر سه دسته هم‌نظر هستند یک رشد قیمت خوب مورد انتظار است.

امکان انجام تحلیل زمانی با سیستم معاملاتی ایچیموکو

درک درست گذشته برای درک بهتر اتفاقات زمان حال و پیش‌بینی قیمت در آینده لازم است. در سیستم معاملاتی ایچیموکو هر سه زمان گنجانیده شده است. پس هم زمان هم قیمت برای کاربر بررسی می‌شود.

در این سیتستم چیکواسپن نماد گذشته، خطوط قرمز و آبی حال حاضر و سنکو B و A نمادی از آینده است.

قابل استفاده در بازارهای مختلف

ایچیموکو برای بازارهای مختلف قابل استفاده است. این واقعیت که هر بازار ویژگی‌های خود را دارد قابل انکار نیست. بازار بورس، فارکس، عرض دیجیتال(وابسته به رفتار نهنگهای بازار) با یکدیگر متفاوت است.لینک این ویژگی‌ها با صرف زمان اندکی در هنگام ورود به بازار قابل درک است. مهم این است که  با یادگیری یک سیستم امکان دسترسی، تحلیل و ورود به همه این بازارها به کاربر داده می‌شود. کافی است کاربر به نمودار قیمت‌ها دسترسی داشته باشد.

طراحی برای همه تایم فریم‌ها

گاها شنیده می‌شود که سیستم معاملاتی ایچیموکو برای تایم فریم‌های کوچک و دقیقه‌ای مناسب نیست. این گفته نادرست است و کاربر با دانستن روش‌ها می‌تواند به خوبی همه تایم فریم‌ها را تحلیل کند.

مزایا و معایب ایچیموکو

معایب شاخص ایچیموکو در پیش بینی

سیستم معاملاتی ایچی موکو همانند هر سیستم دیگری ممکن است دارای معایبی نیز باشد. در اینجا به برخی از معایب ممکن این سیستم اشاره خواهیم کرد:

پیچیدگی برخی قابلیت‌ها

 ممکن است برخی از قابلیت‌ها یا ابزارهای موجود در ایچی موکو برای برخی کاربران پیچیده به نظر بیاید. این ممکن است نیاز به زمان و تجربه بیشتر برای یادگیری داشته باشد.

مخاطرات بازار

 همانند تمامی سیستم‌های معاملاتی، سیستم معاملاتی ایچی موکو نیز ممکن است به مخاطرات بازار تحت‌تاثیر قرار گیرد. تغییرات ناگهانی در قیمت‌ها و شرایط بازار می‌تواند به خطراتی منجر شود.

مشکلات فنی

همچون هر سیستم دیگری، ایچی موکو نیز ممکن است با مشکلات فنی روبرو شود. این مشکلات می‌توانند تا توقف موقت در معاملات یا دسترسی به حساب کاربری منجر شوند.

ریسک امنیتی با مدیریت کاربر رفع می شود

در دنیای تجارت آنلاین، امنیت اطلاعات بسیار مهم است. اگر امنیت سیستم معاملاتی ایچی موکو به درستی تضمین نشود، اطلاعات حساب کاربری و معاملات کاربران در خطر قرار می‌گیرد. این امر بر عهده کاربر است که با واکنش درست امنیت سیستم خود را تعیین کند.

به‌روزرسانی‌ها و مسائل تکنیکی

سیستم‌های معاملاتی به‌روزرسانی‌های مداومی می‌نیاز دارند. اگر ایچی موکو به‌روز نگهداری نشود یا مسائل فنی نادرستی پیش بیاید، ممکن است کاربران از عملکرد نادرستی رنج ببرند.

توجه به این معایب و انجام تحقیقات کافی قبل از شروع به استفاده از ایچی موکو، می‌تواند به کاربران کمک کند تا از بهره‌وری بهتری در معاملات خود برخوردار شوند و مشکلات را کاهش دهند.

سخن نهایی

در سایت نکوموکو به جامعیت، مزایای زمانی و گرافیکی و تکنیکال سیتم ایچیموکو به تفصیل اشاره شده است. امید است با ارزیابی این امکانات و سنجش در کنار سایر سیستم‌های معاملاتی به شما در انتخاب گزینه مناسب کمک شده باشد.