قیمت خودرو بعد از عید

بعد از عید و در سال ۱۴۰۳ قیمت خودرو موازی با قیمت بازارهای دیگر از جمله طلا و سکه افزایشی خواهد داشت. آخرین مجوز افزایش قیمت خودرو، توسط خودروسازان داخلی در فروردین ۱۴۰۲ دریافت شد. پس از آن مدیران دو خودروسازی داخلی، یعنی ایران خودرو و سایپا، به دنبال مجوز افزایش قیمت خودرو در آخر سال نیز بودند؛ که البته با مخالفت دولت روبرو شدند.

بنابراین احتمال می‌رود که بعد از عید، یعنی در اواخر فروردین و یا اواسط اردیبهشت ماه، ایران خودرو و سایپا بتوانند مجدد مجوز افزایش قیمت را بگیرند. به همین جهت نیز به احتمال زیاد ما با افزایش قیمت خودروهای داخلی در کشور روبرو خواهیم بود. برای اینکه از جزئیات این افزایش قیمت مطلع شوید تا انتها با ما همراه بمانید.

وضعیت قیمت ماشین بعد از عید

همانطور که قبلا هم گفتیم وضعیت قیمت خودروها بعد از عید به صورت افزایشی خواهد بود. هنگامی که قیمت کارخانه بالاتر برود، به دنبال آن قیمت بازار نیز افزایش پیدا می‌کند. قبل از عید بازار خودرو از ثبات نسبی برخوردار است و احتمال می‌رود که این ثبات تا اواخر فروردین و یا حتی اواسط اردیبهشت نیز برقرار باشد. اما با توجه به درخواست‌های مکرر خودروسازان برای اخذ مجوز افزایش قیمت، احتمال دارد در ماه دوم بهار ما شاهد افزایش قیمت خودروها باشیم. اما اینکه کدام خودروها بیشتر رشد می‌کنند بستگی به تصمیم خودروسازها دارد.

دریافت مجوز افزایش قیمت توسط خودروسازها از یک طرف و افزایش نرخ دلار از طرف دیگر باعث افزایش قیمت خودرو در بازار بعد از شب عید خواهد شد. بررسی‌ها نشان داده‌اند که به احتمال زیاد دلار در اواسط سال ۱۴۰۳ به نزدیک کانال ۶۸ هزار تومان نیز برسد. بنابراین به احتمال زیاد یک جهش قیمت دیگر نیز در اواسط سال برای خودرو خواهیم داشت. البته لازم به ذکر است که علاوه بر خودروهای داخلی، خودروهای مونتاژی نیز افزایش قیمت خواهند داشت.

با تفاسیر فوق، برخی از خریداران خودرو سوال می‌پرسند که وضعیت ماشین بعد از عید برای سرمایه‌گذاری چگونه است؟ در حال حاضر نیز قیمت خودروهای مصرفی در کشور در مقایسه با بودجه مردم و توان خرید مردم بسیار بالا است. بنابراین به احتمال زیاد با افزایش مجدد قیمت‌ها در بازار خودرو،  ما شاهد یک رکود کوتاه مدت در بازار خودرو خواهیم بود، بنابراین اگر به دید سرمایه‌گذاری به خرید خودرو نگاه می‌کنید، بهتر است که سرمایه خود را در دیگر بازارهای موازی از جمله طلا و دلار انتقال بدهید؛ چرا که نقد شوندگی خودرو بعد از افزایش قیمت آن ممکن است کمی وقفه داشته باشد. همچنین افزایش قیمت خودرو و سوددهی آن در برابر طلا و ملک کمتر است. به همین جهت توصیه می‌کنیم به دید سرمایه‌گذاری به خرید خودرو نگاه نکنید و فقط برای خرید خودروهای مصرفی خود اقدام کنید.

وضعیت قیمت ماشین بعد از عید

بعد از عید چه خودرویی بخریم

جواب این سوال بستگی به مقصود شما از خرید خودرو دارد. اگر شما به قصد سرمایه‌گذاری خودرو خرید می‌کنید، باید حتما خودروهایی را بخرید که حاشیه سود بالا دارند و تفاوت قیمت آنها در کارخانه و بازار زیاد است. در این بین خودروهای مونتاژی و برخی از خودروهای نسبتا لوکس‌تر داخلی در اولویت هستند. اما در هر صورت توصیه ما به شما خروج از بازار خودرو به نیت سرمایه‌گذاری است و بهتر است که سرمایه خود را به جای خودرو به بازارهای دیگر ببرید.

به عنوان مثال بازار طلا در سال ۱۴۰۳ برای سرمایه گذاری بسیار سودمندتر از بازار خودرو خواهد بود. اما اگر به فکر خرید خودروهای مصرفی هستید، حتما قبل از اردیبهشت ماه برای خرید اقدام کنید. حتی اگر توان خرید نقدی ندارید، توصیه می شود به صورت اقساط خودرو مصرفی خود را بخرید. چرا که با وجود درصد سود پرداختی شما برای خرید خودروی اقساطی، باز هم شما از تورم خودرو و افزایش قیمت آن جلو خواهید بود. این مسئله نه تنها در مورد خودروهای داخلی، بلکه در مورد خودروهای مونتاژی نیز صدق می‌کند.

بعد از عید چه خودرویی بخریم

در مورد اختلاف قیمت خودروهای مونتاژی و خودروهای داخلی نیز ذکر این نکته الزامی است که دو خودروساز داخلی زیان انباشته زیادی دارند، به همین جهت نیز به دنبال افزایش قیمت‌ محصولات خود برای جبران زیان انباشته هستند، بنابراین احتمال اینکه قیمت خودروهای داخلی بیشتر از خودروهای مونتاژی رشد کند زیاد است.

کلام آخر اینکه بعد از عید قیمت خودرو روند افزایشی به خود خواهد گرفت و قیمت تمام خودروهای داخلی و مونتاژی افزایش پیدا خواهد کرد، بنابراین اگر به دنبال خرید خودرو مصرفی هستید، حتما برای خرید اقدام کنید. ولی برای سرمایه‌گذاری بهتر است که به بازارهای موازی دیگر از جمله طلا فکر کنید.